Dzisiaj jest sobota, 23 stycznia 2021 r., 23 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Gmina Pionki goni miasto. Podwyżki za śmieci już od stycznia. Dlaczego tak się dzieje?
Dodał: DL, 19-11-2020 08:32, odsłon: 3720
Fot. ilustracja/pixabay.com
Fot. ilustracja/pixabay.com

W wyniku znacznego wzrostu kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych w całej Polsce od 1 stycznia 2020 r. zmianie ulegają ceny za wywóz i utylizacje odpadów. W gminie Pionki od nowego roku stawka wyniesie 17 zł (segregacja)/34 zł (brak segregacji). Osoby kompostujące bioodpady w przydomowym kompostowniku zapłacą mniej.

Przypomnijmy, że do tej pory mieszkańców gminy obowiązywały dwie stawki: 13 złotych od każdej osoby, zamieszkującej w gospodarstwie domowym oraz 26 złotych dla tych, którzy nie będą segregowali odpadów. W poniedziałek, 16 listopada podczas sesji Rady Gminy Pionek, wójt Mirosław Ziółek przekonywał do konieczności podniesienia opłat za odbiór śmieci. Jeśli chodzi o nową stawkę to podniesiono ją z 13 na 17 złotych od osoby i analogicznie z 26 do 34. Początkowa propozycja zaprezentowana w uchwale opiewała na sumę 18 i 36 złotych, jednakże radni drogą kompromisu zdecydowali o ostatecznej podwyżce w kwocie czterech złotych, przy jednoczesnej dwuzłotowej uldze za kompostownik.

 

– Ktoś kto posiada kompostownik nie będzie płacił siedemnastu złotych, tylko piętnaście przy założeniu zbierania odpadów w sposób selektywny, więc dla takiej osoby podwyżka wyniesie dwa złote. Jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji materialnej może składać wniosek o częściowe umorzenie albo rozłożenie tej opłaty na raty - tak zwanej opłaty śmieciowej – tłumaczy radny gminy Pionki Piotr Krakowiak.

 

W uzasadnieniu przedstawionym przez wójta Mirosława Ziółka ukazane było, iż zachowując stawkę 13 złotych gmina musiałaby dopłacać do śmieci ponad sześćset tysięcy złotych. Cała sprawa wywołała ogromną dyskusję wśród radnych, którzy w kwestii podwyżek śmieci nie byli jednomyślni.

 

Wzrost opłat tłumaczy radny gminy Pionki Piotr Krakowiak. – Koszty, które musielibyśmy ponosić z tytułu utrzymania starej stawki opłat za śmieci oscylowałyby w granicy dokładania blisko siedmiuset tysięcy złotych. Jeśli chcemy realizować inwestycje na terenie gminy i zapewnić ciągłość ich realizowania, żeby nie hamować jej rozwoju byliśmy do tego zmuszeni. Niestety, system zagospodarowania odpadów komunalnych w naszym kraju wymusza na samorządach takie ruchy. Koszty są ogromne, a nas nie stać żeby do tego gospodarowania dokładać w tak dużej wysokości. Przy nowej stawce będziemy dokładać w okolicy dwustu sześćdziesięciu tysięcy złotych. Jeżeli utrzymalibyśmy dawną kwotę, to dopłata z budżetu gminy za wywóz śmieci zbliżyłaby się do miliona – mówi radny Piotr Krakowiak.

 

Jak mówi radny, decyzja ta w głównej mierze spowodowana jest tym, aby realizowanie inwestycji na terenie gminy nie była zagrożona. Jeżeli nie wprowadzilibyśmy podwyżki cen za odbiór odpadów komunalnych to tak naprawdę Regionalna Izba Obrachunkowa mogłaby kwestionować naszą decyzję i zarzucić nam sztuczne zaniżanie opłat za odbiór śmieci. Nie byłaby zachowana proporcja udziału własnego, gdzie system gospodarowania odpadów komunalnych musi i powinien być samowystarczalny. Z bólem serca głosowałem za ta podwyżką, ale mam świadomość, że jest w obecnej sytuacji jak najbardziej racjonalna dodaje radny Krakowiak.

 

Ciężki rok

 

Ze względu na panująca aktualnie epidemię w gminie Pionki były częściowe zwolnienia przedsiębiorców z podatków, przykładem są domy weselne na terenie gminy, które przestały funkcjonować w pełnym wymiarze, co razem wraz z wieloma innymi czynnikami spowodowało znaczny spadek wpływów z podatków, także w innych branżach. – Jeśli mielibyśmy nie regulować stawek za odpady musielibyśmy podejmować naprawdę trudne decyzje takie jak na przykład niewyposażenie w roku 2021, a zmodernizowanego w tym roku przedszkola w Jedlni , czego chcieliśmy uniknąć. Wiem, że nikt nie przyjmie takiej podwyżki z radością, natomiast ja uważam, że bardzo ważną rolą radnych, urzędników jest to, aby tłumaczyć tą kwestię w racjonalny sposób, oparty na faktach, a nie na emocjach – powiedział radny gminy Pionki Piotr Krakowiak.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Wielokrotnie dostrzegasz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - 28. Finał WOŚP w Pionkach
Na 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaprasza pionkowski sztab, kt...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza do udziału w walentynkowym konkursie...
Fot. www.jedlnia.pl
Czy Jedlnia-Letnisko zostanie miastem? Być może już niedługo rozpoczną się konsu...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Szynka o wyjątkowym smaku, najlepiej wypiekany chleb i wyśmienicie przyprawiony ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W tym tygodniu swoje święto będą obchodzić nasi ukochani seniorzy. W czwartek 21...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ile kopciuchów zanieczyszcza miasto gminę Pionki? Inwentaryzacja piec&oac...
Starosta radomski Waldemar Trelka oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spo...
Fot. archiwum - osiedle Chemiczna. To tutaj ma znajdować się „Lokalna Strefa Aktywności Sportowo-Rekreacyjnej w Pionkach”
Kolejną znaczącą inwestycją na osiedlu Chemiczna, o której pisaliśmy już ...
Fot. OSP Wierzbica
  Radomscy policjanci w związku ze zemieniającymi się warunkami atmosferyc...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W nadchodzący weekend, a więc 23-24 stycznia będziemy świadkami wyjątkowego wyda...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Z okazji zbliżających się Walentynek Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach ogł...
Fot. archiwum - Finał WOŚP w Pionkach 2020
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach po raz kolejny włącza się w Wielką Orkiestrę ...
Choć szkolne korytarze przez ostatnie tygodnie pozostawały puste, w pionkowksich...
Fot. Nadleśnictwo Kozienice, Lasy Państwowe
W piątek 8 stycznia, w siedzibie biura Nadleśnictwa Kozienice odbyło się kolejne...
Fot/video wykonał Mateusz Palka - OSP Pionki
Przedstawiamy Państwu bohatera sesji zimowej, czyli średni zastęp 339[M]36 należ...
Fot. PKP S.A.
PKP S.A. na przełomie 2020 i 2021 r. ogłosiły przetargi na wybór wykonawc...
Fot. PKO Bank Polski
Patryk Łabuszewski z Pionek wystąpił w drugim odcinku cyklu #EkstraKibic! Posiad...
Fot. ilustracja/pixabay.com
18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowy...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Figuła Jakub
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
DZIAŁKI BUDOWLANE
DZIAŁKI BUDOWLANE
Witam Do sprzedania posiadam 3 działki położone w Działkach Suskowolskich przy drodze wojewódzkiej 787. Działki mają wielkość ; działka 16/4 - 1268 m2 , działka 16/5 - 1100m2 , działka 16/6 - 1100m2. Do każdej z działek przypisany jest udział wynoszący 1...
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
Mieszkanie spółdzielcze-własnościowe,zadbane,bez żadnych obciążeń. Księga wieczysta. Duży,słoneczny balkon. Widok na Puszczę Kozienicką. Osobno WC i łazienka. Widna kuchnia. Panele, okna plastiki. Instalacja elektryczna miedziana. Hydraulika w ścianach. ...
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
Pilnie poszukuję opiekunki osoby niepełnosprawnej (kobieta) w godzinach porannych i wieczornych w weekendy (ok 1,5 h rano i wieczorem) z terenu Pionek. Możliwa dłuższa współpraca w perspektywie czasu. Zakres pracy: proste czynności pielęgnacyjne (toaleta p...
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
ul. Aleje Lipowe tel: 664 119 258
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
Dwie działki budowalne, przylegające do siebie 1130m kw i 1160m kw w miejscowości Czarna Wieś. Wjazd z drogi asfaltowej. Energia i woda w granicy - cena 49 zł za m kw. Ponadto trzecią działkę 2030 m kw wraz z budynkiem - cena 150 000zł
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992