Dzisiaj jest sobota, 11 lipca 2020 r., 193 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Jak działa MOPS w czasie pandemii? Kto najbardziej potrzebuje pomocy i jakie jej formy stosuje tutejszy ośrodek?
Dodał: DL, 28-05-2020 09:29, odsłon: 1409
Fot. Google Maps
Fot. Google Maps

Z powodu epidemii zamknięta została większość ośrodków pomocy społecznej dla osób korzystających ze wsparcia. Nie przestały one jednak pracować. W jaki sposób działa MOPS w Pionkach? Kto najbardziej potrzebuje pomocy i jakie jej formy stosuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Pionkach? Na te pytania odpowiada dyrektor miejscowego ośrodka Jolanta Michajluk.

- Od blisko trzech miesięcy znajdujemy się w wyjątkowej sytuacji społecznej, która ze względu na realne zagrożenie zachorowaniem korona wirusem CVID-19 wymaga od nas wszystkich umiejętności przetransformowania dotychczasowych przyzwyczajeń, procedur i dostosowania się do zaistniałych warunków. Także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pionkach stanął naprzeciw nowemu wyzwaniu zorganizowania pomocy dla osób i rodzin w związku z pojawieniem się tego „niewidzialnego wroga” - mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pionkach Jolanta Michajluk.

 

Jak tłumaczy dyrektor Jolanta Michajluk głównym narzędziem pracy do obsługi klientów stał się telefon i komputer oraz urna ustawiona przy wejściu do budynku. Kierownik podkreśla, że to wszystko zostało wprowadzone w trosce o bezpieczeństwo pracowników i osób korzystających z naszej pomocy, a sami pracownicy nie zwalniają tempa. - Wszystkie zadania są realizowane, gdyż nikt ich z nas nie zdjął, a przede wszystkim naszą misją jest pomoc drugiemu człowiekowi - twierdzi Jolanta Michajluk.

 

Wsparcie dla osób starszych, schorowanych i samotnych

 

Pracownicy socjalni oraz asystent rodziny pozostają w stałym kontakcie z rodzinami, które objęte są wsparciem. Zgłaszane potrzeby realizowane są na bieżąco. Każdego dnia pełniony jest dyżur telefoniczny do godz. 18.00, w celu pozostawania w kontakcie i do dyspozycji osób najbardziej potrzebujących (nie tylko nieposiadających środków) ale potrzebujących wsparcia choćby w formie rozmowy, uzyskania potrzebnych informacji czy dostarczenia zakupów lub wykupienia leków.

Wyjścia w środowisko, wizyty w domu są tylko w sytuacjach gdzie spotkanie osobiste jest niezbędne. Natomiast od 4 maja Ośrodek jest już otwarty i wszystkie sprawy można załatwić osobiście. - Mimo to dla bezpieczeństwa wszystkich, rekomendujemy w pierwszej kolejności kontakt telefoniczny lub drogą elektroniczną a dopiero jeśli jest to niezbędne zapraszamy do odwiedzenia nas przy zachowaniu wymaganych środków higieny - mówi Michajluk.

 

Jak podkreśla dyrektor MOPS w Pionkach, szczególnie na początku pojawiło się bardzo dużo zgłoszeń od osób starszych, schorowanych i samotnych. Konieczność pozostawania w izolacji domowej powodowała u wielu osób lęk, niepewność jutra, strach o siebie i bliskich. - W wielu przypadkach potrzeba porozmawiania z kimś była tą najważniejszą. W takich sytuacjach służyliśmy również kontaktem z naszym psychologiem. Sporą część czasu poświęcaliśmy również na tłumaczenie i wyjaśnianie osobom zasłyszanych informacji, które były nieprawdziwe albo źle zinterpretowane. Niestety zdarzały się również sytuacje, gdzie osoby wyładowywały na pracowniku swoje frustracje czy złość spowodowaną zaistniałą sytuacją - dodaje dyrektor.

 

Ile zgłoszeń przyjęto?

 

Od momentu ogłoszenia stanu pandemii po pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pionkach zgłosiło się 19 osób/rodzin, które wcześniej nie korzystały ze wsparcia MOPS albo było to już kilka lat temu. Wśród tych zgłoszeń tylko 4 nie mają bezpośredniego związku z COVID-19, w pozostałych jako bezpośredni powód znalezienia się w trudnej sytuacji jest utrata pracy.

 

-Nie jest to może duża liczba ale pamiętać należy, że osoby które straciły pracę a pracowały na umowę o pracę nabywają prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych i tym samym posiadają pewne źródło dochodu. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że o tej porze roku obserwowany był spadek osób korzystających z pomocy społecznej ponieważ część z nich podejmowała różnego rodzaju prace dorywcze albo wyjeżdżała do prac sezonowych, a o pomoc ponownie zgłaszali się w okresie jesienno-zimowym. Aktualnie takiego spadku nie obserwujemy a wiele osób informuje, że wirus pokrzyżował im plany związane z pracą czy wyjazdem - mówi Jolanta Michajluk.

 

Pomoc sąsiedzka i wspólne działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z harcerzami, wolontariuszami oraz żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej

 

W rozmowie z nami dyrektor ośrodka Jolanta Michajluk wskazała na fakt, że w obecnych  czasach cenna okazała się pomoc sąsiedzka. Wsparcie napłynęło również od pionkowskich harcerzy i harcerek. Bardzo cenna okazała się także pomoc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu oraz wolontariuszy z Parafialnego Zespołu Caritas przy Parafii Św. Barbary. Łącznie w przeciągu tych trzech ostatnich miesięcy do mieszkańców trafiło ponad 35 ton żywności. Skorzystało z niej (na podstawie otrzymanych z MOPS skierowań) ok. 950 osób.

 

Osoby starsze

 

Szczególną grupą wymagająca wsparcia i troski są osoby starsze, chore, niesamodzielne a także osoby z niepełnosprawnościami. - To zawsze było i pozostaje zadaniem priorytetowym. Opiekunki nie mogą swojej pracy wykonywać zdalnie i nawet w czasie pandemii muszą dotrzeć do swoich podopiecznych. Aktualnie pomoc w formie usług opiekuńczych świadczymy u 68 osób oraz 27 osób korzysta z usług teleopiekuńczych i jest wyposażonych tzw. „opaski życia”. Opiekunki codziennie narażają swoje zdrowie i życie niosąc pomoc i wsparcie i tym samym zasługują na ogromny szacunek i uznanie - mówi dyrektor.

 

Do marca tego roku blisko 650 osób pobierało świadczenia

 

Do marca tego roku co miesiąc w kasie MOPS pobierało świadczenia ok. 650 osób, którym łącznie wypłacano ponad 300 tys. zł. - Powodowało to, że w dniu wypłat tworzyły się długie kolejki a osoby otrzymywały świadczenia według wcześniej ustalonego terminarza. Do maja liczbę tą udało się znacznie zredukować. Osób, które z różnych przyczyn osobistych nie były w stanie założyć rachunku bankowego zostało 135 a kwota to wypłaty to ok. 50 tys. zł na miesiąc. Osoby, które podały numer konta, na który mają być przelewane świadczenia otrzymują je na bieżąco, jak tylko środki wpłyną na nasze konto, bez oczekiwania na termin wypłat - powiedziała dyrektor Jolanta Michajluk.

 

- Mam nadzieję, że jeszcze wyraźniej zostanie dostrzeżona rola naszej instytucji w mieście. Ośrodek tworzą ludzie i praca każdego jest tak samo ważna. Ośrodek to zespół, który tworzy 46 osób, to urząd z dobrze działającą administracją, kadrą zarządzającą, pracownikami na stanowiskach urzędniczych, pomocniczych i obsługi - dodaje Jolanta Michajluk.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
QFG maly
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
Usługi remontowo-budowlane Jakub Figuła
Oferuję usługi w zakresie: - zabudowy karton gips - układanie paneli - adapta...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
PRACA W PIONKACH
PRACA W PIONKACH
W ZWIĄZKU Z DYNAMICZNYM ROZWOJEM POSZUKUJEMY PRACOWNIKÓW NA STANOWISKA:   - Pracownik Produkcji - Magazynier - Automatyk - Elektromechanik   Oczekiwania wobec kandydata: •Punktualność •Dokładność i niezawodność •P...
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
SPRZEDAM  /  WYNAJMĘ
SPRZEDAM / WYNAJMĘ
Sprzedam dom Pionki ul. Kopernika - osiedle domów jednorodzinnych.Dom usytuowany jest na działce o powierzchni 1000 m z zagospodarowanym ogrodem. Powierzchnia użytkowa 142 m , oraz dwa zewnętrzne tarasy. Na parterze znajduje się pokój dzienny...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook