Dzisiaj jest czwartek, 03 grudnia 2020 r., 338 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
[WIDEO, ZDJĘCIA] Alarm na Pronicie! Zgłoszono skażenie chemiczne
Dodał: JaW, 26-05-2017 14:15, odsłon: 20906
Fot. Jakub Wojtaszewski
Fot. Jakub Wojtaszewski

Skażenie chemiczne na terenie po zakładach Pronicel, które znajdują się na obszarze dawnego Pronitu. Interweniowały specjalne jednostki straży pożarnej z Warszawy oraz strażacy z Pionek i Radomia. Jak poinformował nas rzecznik radomskiej straży pożarnej Konrad Neska, w piątek po godzinie 11 strażacy otrzymali informację, że do kanalizacji przedostała się bardzo niebezpieczna, silnie żrąca substancja. Prawdopodobnie był to ług sodowy. Sytuacja została opanowana. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Na miejscu obecni byli pracownicy Urzędu Miasta, policja, straż pożarna oraz inspektorzy WIOŚ. Działania mają potrwać przez kilka godzin. Strażacy będą wypompowywać substancję do specjalnych zbiorników.

W piątek po godzinie 11 strażacy otrzymali informację, że do instalacji deszczowej przedostała się niebezpieczna substancja. Do zdarzenia doszło na terenie po zakładach chemicznych Pronicel, które znajdują się na obszarze dawnego Pronitu. Po dojeździe na miejsce okazało się, że jest to substancja silnie zasadowa.

 

- Działania strażaków polegają na zabezpieczeniu tej substancji. Znajduje się ona w stanie ciekłym i stałym. Przystępujemy do uszczelniania kanalizacji. Akcja potrwa jeszcze kilka godzin. Teren jest zabezpieczony – poinformował nas Konrad Neska, rzecznik prasowy radomskiej straży pożarnej.

 

 

- Sytuacja jest opanowana. Nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego - zapewnia Konrad Neska, rzecznik prasowy radomskiej straży pożarnej.

 

W działaniach bierze udział 13 zastępów straży pożarnej, w tym specjalna jednostka ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Warszawy.

 

Na miejscu zdarzenia pojawili się pracownicy pionkowskiego magistratu, burmistrz oraz przedstawiciele firmy QFG, do której należy teren.

 

- Państwo Krzyżanowscy są właścicielem terenu, ale instalacja należy do firmy Pronicel – jednoznacznie wypowiedział się Ryszard Fałek z firmy QFG.

 

Istnieje podejrzenie, że pracownicy firmy zewnętrznej, którzy na zlecenie Pronicelu prowadzili rozbiórkę i utylizację instalacji służącej do produkcji klejów, mogli doprowadzić do skażenia chemicznego. Kiedy i jak do tego doszło ma wyjaśnić policyjne śledztwo. Jak poinformował nas burmistrz Romuald Zawodnik o sprawie zawiadomiona została też Prokuratura Rejonowa w Zwoleniu.

 

 

Do skażenie doszło na terenie Pronitu, gdzie kiedyś znajdowały się zakłady chemiczne Pronicel.

 

Interwencję podjęli również pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy pobrali próbki, żeby ustalić z jaką właściwie substancją mamy do czynienia.

 

Burmistrz Zawodnik zapowiedział na godzinę 15 zwołanie sztabu kryzysowego z udziałem wszystkich służb.

 

Ług sodowy to jedna z najsilniejszych zasad. Powstaje w wyniku rozpuszczenia się wodorotlenku sodu. Skażenie skóry wywołuje ból, oparzenie, a nawet może spowodować wstrząs lub zapaść.

 Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Artykuł jest na stonie od ponad 5 godzin, przeczytało go ponad 2400 osób i ani jednego komentarza! Dziwne. A przecież chodzi o zdrowie a może i życie mieszkańców!
26-05-2017, 19:28:24
+ 15
- 29
odpowiedz
Amator
a co tu pisać. gdzie nie spojrzeć na mieście to syf, nikogo z władców miasta nie interesuje, żeby spojrzeć po gospodarsku na całość, szukać możliwości ulepszenia życia mieszkańcom, zadbania o ich bezpieczeństwo. kasa płynie szerokim strumieniem co miesiąc do kieszeni i na zmarnowanie (niektóre inwestycje), każdy robi co chce, o ile wogóle coś robi. a najczęściej robi jak jest sprawa nagłośniona w mediach albo w kontekscie przewinie się słowo prokurator...

jak można przejąc takie tereny jak po pronicie i mamić ludzi że sprzeda się działki i będzie z tego kasa? strach kupić tam działkę, bo wiadomo co tam może być? skoro sporo działek sprzedane na kurczaki jest to gdzie kasa? nie widać jej na mieście. dlaczego nikt nie dopilnuje, co sprzedaje? skoro w zbiornikach jest jakaś substancja, powinno być o tym wiadomo od początku, powinna być zidentyfikowana, i jeśli ma ją usunąć inwestor we własnym zakresie to z ramienia miasta ktoś powinien dopilnować co się z tym robi. może wywozi na inną, sąsiednią działkę? normalnie wolna amerykanka. jak by komuś coś się stało, to by może kogoś zamknęli i by reszta odpowiedzialnych osób inaczej na to spojrzała. po prostu trzeba nieszczęścia by coś sie ruszyło.
26-05-2017, 20:26:51
+ 38
- 3
odpowiedz
VIP
co tu pisać - strażacy z Pionek to nie policjanci z Wrocławia,
pełna profeska i już
26-05-2017, 20:30:39
+ 17
- 8
odpowiedz
VIP
Masz rację - QFG kupiło teren i to ono powinno ponieść koszty całej akcji unieszkodliwiania niebezpiecznej substancji. Co do złotówki! Bo to, co powiedział nieznany z funkcji i stanowiska przedstawiciel QFG, Ryszard Fałek, że teren jest wprawdzie ich, ale ta instalacja, z której wypłynęła szkodliwa substancja, już do nich nie należy, jest żenująca i obecny na miejscu prokurator od razu za te słowa powinien oskarżyć go o celow wprowadzanie w błąd w celu osiągnięcia korzystnego rozstrzygnięcia, matactwo i utrudnianie wyjaśnienia sprawy!
Inna sprawa, to ewentualne skutki tego skażenia dla mieszkańców miasta. Służby powiedziały, że nie ma zagrożenia, ale pewności nie ma, więc wyrywkowe badania wody należałoby przprowadzić także w kilkudziesięciu miejscach w mieście - czy przez przypadek nie zwiększyło się stężenie groźnych dla zdrowia i życia substancji.
26-05-2017, 21:03:14
+ 30
- 18
odpowiedz
W mieście syf taki sam jak na zakładzie. Plac Konstytucji wokól fontanny sprzatany chyba raz na tydzień, kosze na smieci pełne, trawy nie koszone. Na skrzyżowaniach trawy i krzaki takie że nie widać drogi czy coś nie nadjeżdża itp. Za czasów Janeczka chyba było czyściej.
26-05-2017, 21:10:30
+ 36
- 10
odpowiedz
Amator
w tym mieście jest taka specyfika myślenia i działania, że nieraz zastanawiam się co ja tu robię. pisałem o studzienkach kanalizacyjnych jak nas ostatnio zalało - dlaczego straż udrażnia studzienki stojąc po pas w wodzie? ktoś powie, od tego są - a ja uważam, że od tego są służby miejscie żeby na bieżąco co kwartał - pół roku je sprawdzać, udrażniac w razie potrzeby, i patrzec po gospdarsku co się dzieje w kanalizacji. mamy stare kanały, przecież jak gdzieś się uszkodzi, to będzie wtedy o tym wiadomo i można zapobiegać takim akcjom jak na kolejowej, że samochody się zapadają na jezdni... przykłady można mnożyć i przenośić na każdą dziedzinę życia miasta. to samo z pronitem. urzednik wie, że ma działki na sprzedaż, a czy wie co dzieje sie na gruncie? powie, że z papierów wynika że zabudowana, budynki do wyburzenia. a co w nich jest i jak wygląda teren, co tam historycznie się działo już nie musi wiedzieć. jeśli tam jest kanalizacja połączona z kanalizacją miejską, mało tego, jeśli jedną magistralą płyną razem ścieki z pronitu i miasta, to chyba nie muszę mówić, jakie to zagrożenie, jak ktoś coś wleje, i np opary wypełnią całą instalację podziemną, w budynkach, mieszkaniach... a niech te opary będa wybuchowe, to wystarczy że żul wrzuci peta do studzienki pod monopolowym i pozamiatane. i znów kłania się okresowa kontrola kanalizacji, nie tylko deszczowej... musi być kontrola nad inwestorami przynajmniej w pierwotnym okresie po zakupie terenu, bo każdy szuka oszczędności, a kupuje nie po to żeby mieć i niech stoi, ale żeby na tym zarobić w dowolny sposób, możliwie najszybszy.

zastanawia mnie, jak taka firma jak kurczaki, kupuje działkę z czyjąś instalacją - po co płacić za teren którego sie nie wykorzysta i stwarza on zagrożenie? mam wrażenie, że ktoś tu o czyms nie wie, a konkretnie mieszkańcy nie wiedza do końca, po co kurczakom tyle działek, bo mnie to wygląda na inwazję. czy kurczaki tyle potrzebują? może chcą kupić tanio zanieczyszczoną niewiadomego pochodzenia odpadami, tanio oczyścić - np na sąsiednia działke, do kanalizacji, nich sie inni martwią, i sprzedać za pare lat z zyskiem? ich stac na taki interes, mają kasę, mogą zaczekać na duże zyski. a miasto na tym na pewno straci i to 2 razy - raz na sprzedaży, a drugi na sprzątaniu tego bałaganu. już był podobny przypadek z soudalem - działka sprzedana a tam smietnisko.
26-05-2017, 21:39:35
+ 37
0
odpowiedz
VIP
Dzięki za rozsądny wpis!
Dodałem Ciebie do mojego zasobnika tych normalnych (bo, niestety, tych głupszych jest na tym forum więcej).
Jeszcze poczekam na inne opinie w tym temacie, ale na pewno się generalnie ustosunkuję.
26-05-2017, 22:20:14
+ 10
- 39
odpowiedz
VIP
I dlatego tych debili minusowiczów kocham! Ty dostałeś (na ten moment) 8 plusów i zero minusów, ja Ciebie w 100-tu procentach poparłem, czyli normalni ludzie powinni mnie postawić także takie same oceny, a co mam? - 2 plusy i 2 minusy.
Czy tych durnych uczestników tego forum mogę o coś prosić? Jeśli umiecie - czytajcie, jeśli macie aktywny mózg - oceniajcie, ale, na Boga, nie naśladujcie Kaczora (że go nikt nie przekona, że czarne jest czarne itd.) i posiadajcie taki sam pogląd na tę samą sprawę. Bo inaczej jesteście śmieszni i uważam, że teraz (a mamy wczesny ranek) nie za bardzo możecie być z siebie dumni patrząc w lustro przy goleniu (mężczyźni) czy codziennym makijażu (kobiety).
27-05-2017, 05:27:07
+ 6
- 57
odpowiedz
Nie uważaj się za najmądrzejszego.I nie miej większości za głupków,bo to świadczy o Twojej inteligencji wg. mnie nienajwiększej
27-05-2017, 08:47:06
+ 48
- 7
odpowiedz
Bibek durny to ty jestes bo beczysz ze masz minusy nie kazdy sie musi z toba zgadzac nie jestes pepkiem tego forum
27-05-2017, 10:02:59
+ 44
- 7
odpowiedz
Bibek durny to ty jestes beczysz ze dostajesz minusy za swoje wypociny nie jestes pepkiem tego forum myslisz ze kazdy podziela twoje zdanie mylisz sie czesto czytam twoje komenarze i mi zal jest tego gowna co piszesz kazdy ma prawo do swojej opini nie bedziesz narzucal forumowicza co maja pisac i komu i za co dac plusa sorry taki mamy klimat i wolnosc slowa badz facetem i nie becz za minusy
27-05-2017, 10:18:53
+ 41
- 7
odpowiedz
VIP
Temat faktycznie nie "powalił" zainteresowaniem.
Raz, że pogoda jest i czasu na internety nie ma.
Dwa - dopóki krew sie nie poleje i nie walnie jak w Aleppo a telewizornie tu się nie zlecą - temacik bedzie z gatunku mało ciekawych.
Trwa rozbiórka zakładu chemicznego i ... o Boże - tam był jakiś stary kwas/ług/trucizna - no jak to możliwe ?
O rany... wylało się !
29-05-2017, 08:10:14
+ 6
- 4
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. ilustracja/pixabay.com
W Pionkach rusza nowy program inicjatyw obywatelskich. Dzięki niemu mieszkańcy w...
Fot. archiwum
Kolejnych 105 milionów złotych przekaże zarząd województwa mazowie...
Fot. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Terytorialsi cały czas zwiększają zaangażowanie w walce z koronawirusem. Do real...
Fot. Mateusz Palka
Policjanci w asyście strażaków interweniowali wobec dziwnie zachowującego...
Fot. PSP nr 1
Uczeń PSP nr 1, Mikołaj Latała, który jest niezwykle uzdolniony w dziedzi...
Fot. Zespół Szkół nr 2 w Pionkach, (od lewej: Mateusz Kacperczyk, Igor Nowak)
W dniu 30 listopada w siedzibie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej organiza...
Fot. Zespół Szkół nr 2 w Pionkach
W dniu 28 listopada 2020 roku po raz pierwszy odbyły się on-line debaty historyc...
Fot. Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W Pionkach podobnie jak w innych polskich miastach odbywają się kolejne protesty...
Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej (WPR) to termin bliski europejsk...
Fot. Marcin Kucewicz
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na...
Fot. Starostwo Powiatowe w Radomiu
Listopadowa sesja Rady Powiatu Radomskiego była prowadzona zdalnie, a wszystkie ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ponad 3 tys. laptopów, 2,8 tys. tabletów i przeszło 3 tys. drukare...
Fot. Mateusz Palka
Policjanci w asyście strażaków uratowali ludzkie życie. Mundurowi pomogli...
Fot. ilustracja/pixabay.com
GUS podał nowe dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu. Jest ono wyższe niż...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Na początku lipca ruszyła termomodernizacja PSP nr 2 w Pionkach. Głównym ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Tegoroczni maturzyści z Pionek nie zatańczą uroczystego poloneza na tradycyjnej ...
Fot. ilustracja przykładowa/pixabay.com
Kryminalni z Pionek zatrzymali dwóch młodych mężczyzn w sprawie rozboju. ...
Fot. Facebook - OSP Czarna
20 listopada Ochotnicza Straż Pożarna w Czarnej, w gminie Pionki, odebrała sw&oa...
Mateusz Morawiecki / Źródło: Twitter / KPRM
- Dzisiaj wdrażamy tarczę 2.0. To co najmniej 35 do 40 miliardów złotych ...
W związku z awarią sieci wodociągowej PWKC poinformowało o przerwie w dostawie w...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
PILNIE POTRZEBNA OPIEKUNKA 24/H
PILNIE POTRZEBNA OPIEKUNKA 24/H
do osoby starszej (95-letniej kobiety). Kobieta jest sprawna i samodzielna w zakresie higieny (potrzebna niewielka pomoc przy rozbieraniu i ubieraniu). W zakres obowiązków wchodzą gotowanie oraz pomoc w domowych sprawunkach. Zapewniamy zakwaterowani...
SPRZEDAM MIESZKANIE W PIONKACH
SPRZEDAM MIESZKANIE W PIONKACH
Mieszkanie spółdzielcze-własnościowe o pow.57 m2 w bloku przy ul. Kozienickiej 26. Mały balkon. III piętro. 3 pokoje. Widna kuchnia. Oddzielne WC i łazienka. W dużym pokoju wymienione przed rokiem okno balkonowe. Wszędzie blisko. Mieszkanie do remontu.
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
Dwie działki budowalne, przylegające do siebie 1130m kw i 1160m kw w miejscowości Czarna Wieś. Wjazd z drogi asfaltowej. Energia i woda w granicy - cena 49 zł za m kw. Ponadto trzecią działkę 2030 m kw wraz z budynkiem - cena 150 000zł
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992