Dzisiaj jest niedziela, 24 stycznia 2021 r., 24 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
(VIDEO) Miasto zaciska pasa. Burmistrz zapowiada cięcia w urzędach
Dodał: JaW, 14-09-2012 17:45, odsłon: 5019

Zmniejszenie kosztów działania pionkowskich urzędów ma być jednym ze sposobów na wyjście z zapaści finansowej, w jakiej obecnie znajduje się miasto Pionki.


Poziom zadłużenia na koniec pierwszego półrocza wyniósł ponad 32 miliony złotych. Stanowi to 64,66 procent planowanych dochodów, co oznacza, że o 4,66 procent przekroczone zostały wskaźniki ustawowe.

 

BĘDĄ CIĘCIA W URZĘDACH?!


- Będziemy analizowali budżet w każdej jednostce podległej Urzędowi Miasta. Każdy z kierowników ma przygotować program, jak zmniejszyć koszty działania w swojej jednostce – zapowiada burmistrz Marek Janeczek.

 

Może to oznaczać, że w kilku pionkowskich urzędach szykują się zwolnienia lub obniżki płac. W głównej mierze dotyczy to Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej czy Miejskiego Zarządu Oświaty i Sportu.

 

 

W piątek odbyła się pierwsza po wakacjach, 28. sesja Rady Miasta Pionki. Głównym punktem obrad była informacja burmistrza z przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2012 roku.

 

SPRAWCA KRYZYSU? PO PIERWSZE - BRAK CHĘTNYCH NA MAJĄTEK MIASTA


Przekazane dane wyraźnie wskazują, że kondycja finansowa miasta jest fatalna. Jak przyznała na sesji skarbnik Beata Pietrus jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są bardzo niskie dochody z tytułu sprzedaży majątku gminnego. Zaplanowane na ponad 3 miliony dochody zostały zrealizowane na poziomie nieco ponad 300 tysięcy, co stanowi prawie 10 procent. W związku z tym pionkowski samorząd musiał wprowadzić ograniczenia w realizacji inwestycji.

 

- Ten wskaźnik jest niepokojący. Mimo, że miasto stara się i podejmuje kroki mające na celu sprzedaż terenów inwestycyjnych, ogłoszone przetargi nie zostały rozstrzygnięte i nie ma nabywców nieruchomości – mówi skarbnik miasta.

 

Na koniec roku zadłużenie ma kształtować się na poziomie 29 milionów 351 tysięcy, a w roku przyszłym ma być o kolejne trzy miliony mniejsze.

 

- Jeżeli budżet będzie realizowany zgodnie z założeniami, to na koniec roku nie powinno wystąpić przekroczenie ustawowe – dodaje Beata Pietrus.

 

PO DRUGIE – RZĄD


W trakcie piątkowej sesji burmistrz Janeczek odniósł się również do coraz gorszej sytuacji finansowej samorządów w Polsce. Jego zdaniem powodem tego jest wprowadzanie przez rząd nowych przepisów prawnych, które zmniejszają dochody lokalnych samorządów oraz nakładają na nie dodatkowe zadania bez zapewnienia środków finansowych na ich realizację.

 

- Trzeba sobie uświadomić, że nie jesteśmy samotną wyspą w kraju. Rząd przekazuje samorządom coraz więcej zadań z zakresu oświaty, opieki społecznej czy infrastruktury. Wystąpiłem z apelem do mieszkańców o przyłączenie się do akcji zainicjowanej przez samorządy i złożenie podpisów pod inicjatywą ustawodawczą. Jej celem ma być zmiana przepisów prawa krzywdzących polskie samorządy – przyznaje burmistrz Pionek, Marek Janeczek.

 

PO TRZECIE - ROZROST PŁAC I BIUROKRACJI


Lekiem na całe zło i łatanie dziury w budżecie ma być wprowadzenie planów oszczędnościowych w pionkowskich urzędach. W najbliższych tygodniach mają je przedstawić kierownicy i dyrektorzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, Miejskiego Zarządu Oświaty i Sportu, Miejskiego Ośrodka Kultury czy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Co się za tym kryje? Niewykluczone, że może chodzić o zwolnienia lub cięcia płac.

 

TAK ROSŁY PŁACE


Burmistrz przedstawił również, jak w latach 2006-2011 wzrastały wynagrodzenia w poszczególnych jednostkach. W zaprezentowanym okresie płace w MOK-u wzrosły o 58 procent, w bibliotece publicznej o 40 procent, w PWKC (Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze) o 64 procent, w Urzędzie Miasta o 52 procent, w MZOiS-ie o 66 procent, w MZUK-u o 61.83 procent, w MOPS-ie o 49,13 procent.

 

Najważniejsze liczby z budżetu za pierwsze półrocze 2012 roku:

32 miliony 360 tysięcy – poziom zadłużenia.

64,66 procent – stosunek zadłużenia do planowanych dochodów.

 

Komentarz redakcji: Czy papier wszystko przyjmie?

Bardzo chwalebny jest plan burmistrza na łatanie dziury budżetowej. Oszczędności i cięcia w podległych mu urzędach. Brzmi trochę populistycznie, ale mamy nadzieję, że nie skończy się tylko na słowach i zapewnieniach, a pójdą za tym konkretne i niestety tak nie lubiane przez polityków niepopularne decyzje. Oby nie skończyło się tak, że papier vide wystąpienia burmistrza okażą się tylko czczą gadaniną. Z drugiej strony patrząc na wzrost płac w urzędach można zapytać, kto na takie ruchy zezwalał. Podobne pytanie można zadać, jeśli idzie o wzrost zatrudnienia. Przecież w ostatnim czasie niektórzy radni znaleźli nowe miejsca pracy i ulokowali się na ciepłych urzędniczych posadkach. Czy ich te cięcia też będą dotyczyć? Czy będzie postępować się w myśl zasady „swojego nie ruszamy”, a oberwą tradycyjnie ci najsłabsi. Oby to wszystko było tylko złym proroctwem i plan naprawczy udał się w stu procentach. Czego mieszkańcom i władzom Pionek życzymy.

 

/Jakub Wojtaszewski/

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
zwolnic polwe urzedasow i pensje zmniejszyc do najnizszego

poziomu jaki jest w polsce
14-09-2012, 19:00:03
0
0
odpowiedz
kamer niech janeczek więcej nakupi to oszczedności sie zrobia hahahahaha
14-09-2012, 20:15:13
0
0
odpowiedz
No jak? Kryzys jest tzn, nadchodzi wielkimi krokami... Władza ma wymówkę''kryzysem światowym'' ... Z pustego Salomon nie naleje ... W Poznaniu Szkoły zamykają, myślicie że w małe miasteczka uchronią się przed tymi samymi problemami? O tóż małe miasteczka jeszcze bardziej odczują na sobie złą systuacje gospodarczą kraju. Oczywiście Rada Miasta naczelę z Burmistrzem także odpowiadają za sytuację w mieście. A może w imię solidarności walki z kryzysem redukcja Rady Miasta do 4 Radnych? Będzie dużo oszczędniej oraz mniej czasu zmarnowanego na niepotrzebne kłótni.
14-09-2012, 21:33:40
0
0
odpowiedz
czyżby sesja trwała tylko 20 min? A tak szumnie była zapowiadana retransmisja z posiedzenia rady, a tu tylko jest 20-minutowa wzmianka z posiedzenia rady
15-09-2012, 10:57:50
0
0
odpowiedz
Nie trwała 20 minut. To jest część, która jak radomiaczek pisze była szumnie zapowiadana.Jak łatwo zauważyć władza zrobiła wszystko, by zbagatelizować problem wysokiego zadłużenia. Całość materiału będzie udostępniona na Pionki24tv.pl.
15-09-2012, 11:14:18
0
0
odpowiedz
Jeszcze nie tak dawno dużo osób narzekało, że materiały na Pionki24TV są długie. Dlatego je dzielimy tematycznie i dodajemy jako wizualizację do tekstu. Wybieramy dany fragment Sesji. Całość 28. sesji też będzie dostępna do zobaczenia. Jak ktoś chce szukać dziury w całym i dogryźć, to zawsze problem znajdzie
15-09-2012, 13:53:05
0
0
odpowiedz
Wlaśnie dobrze jest. Nie muszę siedzieć i ogldać całej sesji jak mogę najważniejsze rzeczy z niej. :)
16-09-2012, 09:54:28
0
0
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Wielokrotnie dostrzegasz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - 28. Finał WOŚP w Pionkach
Na 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaprasza pionkowski sztab, kt...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza do udziału w walentynkowym konkursie...
Fot. www.jedlnia.pl
Czy Jedlnia-Letnisko zostanie miastem? Być może już niedługo rozpoczną się konsu...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Szynka o wyjątkowym smaku, najlepiej wypiekany chleb i wyśmienicie przyprawiony ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W tym tygodniu swoje święto będą obchodzić nasi ukochani seniorzy. W czwartek 21...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ile kopciuchów zanieczyszcza miasto gminę Pionki? Inwentaryzacja piec&oac...
Starosta radomski Waldemar Trelka oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spo...
Fot. archiwum - osiedle Chemiczna. To tutaj ma znajdować się „Lokalna Strefa Aktywności Sportowo-Rekreacyjnej w Pionkach”
Kolejną znaczącą inwestycją na osiedlu Chemiczna, o której pisaliśmy już ...
Fot. OSP Wierzbica
  Radomscy policjanci w związku ze zemieniającymi się warunkami atmosferyc...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W nadchodzący weekend, a więc 23-24 stycznia będziemy świadkami wyjątkowego wyda...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Z okazji zbliżających się Walentynek Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach ogł...
Fot. archiwum - Finał WOŚP w Pionkach 2020
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach po raz kolejny włącza się w Wielką Orkiestrę ...
Choć szkolne korytarze przez ostatnie tygodnie pozostawały puste, w pionkowksich...
Fot. Nadleśnictwo Kozienice, Lasy Państwowe
W piątek 8 stycznia, w siedzibie biura Nadleśnictwa Kozienice odbyło się kolejne...
Fot/video wykonał Mateusz Palka - OSP Pionki
Przedstawiamy Państwu bohatera sesji zimowej, czyli średni zastęp 339[M]36 należ...
Fot. PKP S.A.
PKP S.A. na przełomie 2020 i 2021 r. ogłosiły przetargi na wybór wykonawc...
Fot. PKO Bank Polski
Patryk Łabuszewski z Pionek wystąpił w drugim odcinku cyklu #EkstraKibic! Posiad...
Fot. ilustracja/pixabay.com
18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowy...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Figuła Jakub
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
Dwie działki budowalne, przylegające do siebie 1130m kw i 1160m kw w miejscowości Czarna Wieś. Wjazd z drogi asfaltowej. Energia i woda w granicy - cena 49 zł za m kw. Ponadto trzecią działkę 2030 m kw wraz z budynkiem - cena 150 000zł
DZIAŁKI BUDOWLANE
DZIAŁKI BUDOWLANE
Witam Do sprzedania posiadam 3 działki położone w Działkach Suskowolskich przy drodze wojewódzkiej 787. Działki mają wielkość ; działka 16/4 - 1268 m2 , działka 16/5 - 1100m2 , działka 16/6 - 1100m2. Do każdej z działek przypisany jest udział wynoszący 1...
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
ul. Aleje Lipowe tel: 664 119 258
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
Pilnie poszukuję opiekunki osoby niepełnosprawnej (kobieta) w godzinach porannych i wieczornych w weekendy (ok 1,5 h rano i wieczorem) z terenu Pionek. Możliwa dłuższa współpraca w perspektywie czasu. Zakres pracy: proste czynności pielęgnacyjne (toaleta p...
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
Mieszkanie spółdzielcze-własnościowe,zadbane,bez żadnych obciążeń. Księga wieczysta. Duży,słoneczny balkon. Widok na Puszczę Kozienicką. Osobno WC i łazienka. Widna kuchnia. Panele, okna plastiki. Instalacja elektryczna miedziana. Hydraulika w ścianach. ...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992