Dzisiaj jest sobota, 23 stycznia 2021 r., 23 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
[WIDEO]Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Roberta Kowalczyka. Głosowanie poprzedzone burzliwą dyskusją
Dodał: DL, 30-06-2020 13:40, odsłon: 2934
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Dzień 30 czerwca 2020 roku burmistrz miasta Pionki Robert Kowalczyk może uznać za udany, a to za sprawą XXIII Sesji Rady Miasta, która odbyła się Miejskim Ośrodku Kultury, i podjętych podczas niej decyzji. Po burzliwej dyskusji kworum radnych zadecydowało o udzieleniu mu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok.

Pozytywną opinię w sprawie udzielenia absolutorium wydała wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa i Komisja Rewizyjna Rady Miasta Jednym z punktów porządku obrad było przedstawienie Raportu o stanie gminy miasta Pionki za rok 2019. Raport obejmował podsumowanie działalności burmistrza w roku poprzednim, w szczególności realizację polityki, programów i strategii oraz uchwał rady miasta. Jest on również podstawą do udzielenia burmistrzowi miasta wotum zaufania.

 

Podczas debaty nad sprawozdaniem finansowym oraz raportem nie zabrakło uwag i opinii o sytuacji miasta w ubiegłym roku. Nie brakowało także komentarzy do obecnej sytuacji w mieście. Radny Stanisław Pacan odniósł się między innymi do sprzedaży działki przy ulicy Wspólnej. Radny Grzegorz Wąsik zwrócił uwagę na demografię. Według danych, które przedstawił, w Pionkach nie przybywa mieszkańców i jak tłumaczył sam radny – miasto nie zachęca do pozostania w nim. Poruszony został także temat złej kondycji budynku znajdującego się w bezpośredniej kondygnacji ze Stadionem Miejskim. Radni poruszyli także temat przedszkoli. Względem roku 2018 liczba przedszkolaków uczęszczających do przedszkoli miejskich spadła, a zatrudnienie kadry pracowniczej oscyluje w podobnej liczbie etatów.

 

Wiceprzewodniczący rady miasta Tomasz Łyżwa podkreślał w jego opinii słabą współpracę między burmistrzem, a radą miasta. - Dzisiejsze wotum zaufania to jest dla Pana pewnego rodzaju żółta kartka i ja Panu tą żółtą kartkę daję. Pozostały nam trzy lata i dla dobra mieszkańców powinniśmy współdziałać – mówił Tomasz Łyżwa.

 

Radna Wioletta Grzywacz głosowała przeciw udzieleniu wotum zaufania Robertowi Kowalczykowi, ponieważ jak mówiła, czuje się oszukana przez burmistrza. - Będę głosować przeciw udzieleniu wotum zaufania burmistrzowi Robertowi Kowalczykowi, a dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nie ufam burmistrzowi, który zrywa dżentelmeńską umowę i nie wykonuje uchwał podjętych przez radę miasta. Nie ufam burmistrzowi, który każdą krytyczną uwagę pod swoim adresem traktuje jak walkę lub atak polityczny, a także przyjmuje zasadę – jesteś ze mną, albo przeciwko mnie – mówiła Wioletta Grzywacz.

 

Radny Kamil Panufnik przedstawił swój punkt widzenia dotyczący wotum zaufania dla burmistrza. – Będę bezapelacyjnie głosował za jego udzieleniem. Trzeba być kompletnym ignorantem lub radnym z klubu PiS żeby nie zauważyć zmian, które w ostatnim roku miały miejsce w naszym mieście – mówił radny Kamil Panufnik.

 

Pod koniec dyskusji głos zabrał przewodniczący rady miasta Wojciech Maślanek. Zwrócił on uwagę na doraźne naprawy pawilonu przy Stadionie Sportowym. Jak tłumaczył, budynek jest w fatalnym stanie i wymaga sporych nakładów finansowych. Początkowo przewodniczący oskarżał burmistrza, po czym puentując proponował współpracę. - Mam dylemat jak ocenić Pana za rok 2019. Jest aktualnie taka chwila, ta debata temu służy, żeby powiedzieć sobie wszystko i od tej sesji wspólnie razem usiąść, mam nadzieję z całą piętnastką radnych i Panem burmistrzem i powrócić do pomysłu radnego Krzysztofa Bińkowskiego, żebyśmy rozmawiali w temacie strategicznych decyzji w sprawie naszego miasta i naszych mieszkańców – mówił Wojciech Maślanek.

 

Radny Zbigniew Belowski zarzucił przewodniczącemu Wojciechowi Maślankowi manipulacje, wskazując na wątpliwe argumenty wysunięte przeciwko burmistrzowi. Radny przypomniał wybory samorządowe, podczas których komitet wyborczy burmistrza Roberta Kowalczyka zyskał największą ilość mandatów, a mimo to rada miasta w dalszym ciągu jest podzielona, tracąc czas na spory, a nie na budowę odpowiedniego wizerunku miasta.

 

Do zarzutów w stosunku do raportu odniósł się burmistrz Robert Kowalczyk. – Ustawa o samorządzie mówi jasno. To burmistrz składa swoją wizję, swojej realizacji zadań za dany rok radzie miasta. To nie jest koncert życzeń. To jest raport opierający się na tym tak jak ja widziałem realizację zadań w 2019 roku. To jest moja praca, ale również i państwa, poprzez realizację i uchwałę wszelkich zadań. Zadania inwestycyjne, społeczne nie byłyby realizowane bez państwa decyzji. Ja do żadnych radnych z jakimikolwiek naciskami nigdy nie zadzwoniłem i nigdy nie zadzwonię. Starałem się z państwem rozmawiać. Starałem się z państwem spotykać. Mówić wam o tym co chcielibyśmy w tym mieście robić. Natomiast pewne decyzje podczas komisji i sesji rad miasta później mnie zaskakiwały. Dziwię się, że będziecie państwo głosować przeciwko, bo ten raport pokazuje nasze miasto w naprawdę dobrym świetle. Nie ma obszaru w Pionkach, o który ja i państwo byśmy nie zadbali. Demografia to jeden z największych problemów jaki musimy w naszym mieście rozwiązać. Dlatego tak ważna była budowa bloków, abyśmy mieli mieszkania dla naszych mieszkańców – mówił burmistrz.

 

Burmistrz Robert Kowalczyk otrzymał wotum zaufania

 

Następnie odbyło się głosowanie za udzieleniem wotum zaufania dla burmistrza Roberta Kowalczyka. Wotum zostało udzielone stosunkiem głosów, 9 za, 6 przeciw (Wioletta Grzywacz, Tomasz Łyżwa, Maślanek Wojeciech, Piotr Nowak, Stanisław Pacan, Grzegorz Wąsik).

 

Radni głosowali również nad uchwałą dotyczącą zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Za przyjęciem sprawozdania opowiedziało się dwunastu radnych, troje wstrzymało się od głosu (Wioletta Grzywacz, Tomasz Łyżwa, Wojciech Maślanek)

 

Kolejno radni przystąpili do głosowania nad udzieleniem absolutorium dla burmistrza, które zostało przyjęte stosunkiem głosów 11 ZA, 4 radnych wstrzymało sie od głosu (Wioletta Grzywacz, Tomasz Łyżwa, Wojciech Maślanek, Piotr Nowak) . Burmistrz Robert Kowalczyk podziękował za udzielone absolutorium.

 

 

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
A PiS-owcom jest ciągle nie tak.
01-07-2020, 08:44:06
+ 15
- 30
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Wielokrotnie dostrzegasz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - 28. Finał WOŚP w Pionkach
Na 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaprasza pionkowski sztab, kt...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza do udziału w walentynkowym konkursie...
Fot. www.jedlnia.pl
Czy Jedlnia-Letnisko zostanie miastem? Być może już niedługo rozpoczną się konsu...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Szynka o wyjątkowym smaku, najlepiej wypiekany chleb i wyśmienicie przyprawiony ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W tym tygodniu swoje święto będą obchodzić nasi ukochani seniorzy. W czwartek 21...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ile kopciuchów zanieczyszcza miasto gminę Pionki? Inwentaryzacja piec&oac...
Starosta radomski Waldemar Trelka oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spo...
Fot. archiwum - osiedle Chemiczna. To tutaj ma znajdować się „Lokalna Strefa Aktywności Sportowo-Rekreacyjnej w Pionkach”
Kolejną znaczącą inwestycją na osiedlu Chemiczna, o której pisaliśmy już ...
Fot. OSP Wierzbica
  Radomscy policjanci w związku ze zemieniającymi się warunkami atmosferyc...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W nadchodzący weekend, a więc 23-24 stycznia będziemy świadkami wyjątkowego wyda...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Z okazji zbliżających się Walentynek Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach ogł...
Fot. archiwum - Finał WOŚP w Pionkach 2020
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach po raz kolejny włącza się w Wielką Orkiestrę ...
Choć szkolne korytarze przez ostatnie tygodnie pozostawały puste, w pionkowksich...
Fot. Nadleśnictwo Kozienice, Lasy Państwowe
W piątek 8 stycznia, w siedzibie biura Nadleśnictwa Kozienice odbyło się kolejne...
Fot/video wykonał Mateusz Palka - OSP Pionki
Przedstawiamy Państwu bohatera sesji zimowej, czyli średni zastęp 339[M]36 należ...
Fot. PKP S.A.
PKP S.A. na przełomie 2020 i 2021 r. ogłosiły przetargi na wybór wykonawc...
Fot. PKO Bank Polski
Patryk Łabuszewski z Pionek wystąpił w drugim odcinku cyklu #EkstraKibic! Posiad...
Fot. ilustracja/pixabay.com
18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowy...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Figuła Jakub
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
ul. Aleje Lipowe tel: 664 119 258
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
Dwie działki budowalne, przylegające do siebie 1130m kw i 1160m kw w miejscowości Czarna Wieś. Wjazd z drogi asfaltowej. Energia i woda w granicy - cena 49 zł za m kw. Ponadto trzecią działkę 2030 m kw wraz z budynkiem - cena 150 000zł
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
Pilnie poszukuję opiekunki osoby niepełnosprawnej (kobieta) w godzinach porannych i wieczornych w weekendy (ok 1,5 h rano i wieczorem) z terenu Pionek. Możliwa dłuższa współpraca w perspektywie czasu. Zakres pracy: proste czynności pielęgnacyjne (toaleta p...
DZIAŁKI BUDOWLANE
DZIAŁKI BUDOWLANE
Witam Do sprzedania posiadam 3 działki położone w Działkach Suskowolskich przy drodze wojewódzkiej 787. Działki mają wielkość ; działka 16/4 - 1268 m2 , działka 16/5 - 1100m2 , działka 16/6 - 1100m2. Do każdej z działek przypisany jest udział wynoszący 1...
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
Mieszkanie spółdzielcze-własnościowe,zadbane,bez żadnych obciążeń. Księga wieczysta. Duży,słoneczny balkon. Widok na Puszczę Kozienicką. Osobno WC i łazienka. Widna kuchnia. Panele, okna plastiki. Instalacja elektryczna miedziana. Hydraulika w ścianach. ...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992