Zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery (Konkluzje BAT), zmniejszenie strat przesyłu ciepła, zmniejszenie kosztów eksploatacji systemu i w efekcie końcowym zmniejszenie rachunków za dostarczone ciepło do mieszkań. Zarząd PWKC spotkał się z mieszkańcami i przedstawicielami PSM.
W czwartek 12 grudnia w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 zarząd spółki miejskiej PWKC spotkał się z mieszkańcami ulicy Słowackiego. Prezes spółki Robert Pyryt przedstawił propozycję zmiany dostarczania ciepła do mieszkań uzyskiwanego z paliwa węglowego na paliwo gazowe.
Najważniejsza zmiana ma dotyczyć modernizacji obecnej kotłowni węglowej znajdującej się przy ulicy Zakładowej i zastąpienie jej rozproszonymi na terenie Pionek źródłami gazowymi. Przebudowa systemu ciepłowniczego ma w konsekwencji spowodować obniżenie rachunków za dostarczone ciepło do mieszkań.
- Zmiana systemu ciepłowni z węglowej na opalaną gazem, spowoduje to że koszty, które będziemy ponosili a co za tym idzie cena ciepła, będzie jak najmniejsza z możliwych do uzyskania w przyszłości. - mówił prezes PWKC Robert Pyryt
Modernizacja systemu grzewczego ma objąć budowę 5 kotłowni gazowych, dostosowanie sieci cieplnych do nowego układu zasilania-budowa nowych sieci około 2,5 km. Dzięki temu pionkowska ciepłownia będzie dostosowana do wymogów Konkluzji BAT, obniży się emisja CO2 o ponad 50%, zmniejszy się również długość sieci z 18 km do około 10 km. Dzięki temu będzie możliwa redukcja strat na na przesyle ciepła z obecnych 30% do około 15%. Najważniejszym jednak elementem tej modernizacji ma być wyjście z handlu emisjami, które obecnie obciąża konto spółki dodatkowo o kwotę blisko 2 milionów złotych.
- Jeżeli zostaniemy przy ciepłowni węglowej musielibyśmy ją dostosować do przepisów, które będą obowiązywać od 2022 roku. To wiąże się z olbrzymimi nakładami, rzędu 19 milionów złotych. Przejście na paliwo gazowe będzie w sumie tańsze niż pozostanie przy źródle węglowym . - dodał prezes Pyryt
Nowe kotłownie gazowe mają powstać w 5 lokalizacjach, które obejmują miejsca obecnych węzłów grupowych:
1. Kotłownia Gazowa przy ul. Parkowej, proponowana moc zainstalowana 1,5 MW,
2. Kotłownia Gazowa przy ul. Jodłowej, proponowana moc zainstalowana 6,0 MW,
3. Kotłownia Gazowa przy ul. Słowackiego, proponowana moc zainstalowana 5,0 MW,
4. Kotłownia Gazowa przy ul. Sienkiewicza 40, proponowana moc zainstalowana 7,0 MW,
5. Kotłownia Gazowa przy ul. Sienkiewicza 16, proponowana moc zainstalowana 4,5 MW.
Prócz zainteresowanych mieszkańców obecny na sali był również prezes Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Piotr Nowak, który również odpowiadał na pytania. Jedno z ważniejszych jakie padło w trakcie dyskusji dotyczyło docieplenia budynków spółdzielni.
Jak wskazał prezes PSM, termomodernizacja budynków owszem jest możliwa ale tylko w przypadku, gdy koszta z tym związane (w skrócie) będą pokryte dodatkowo przez spółdzielców.
Zapraszamy do oglądania pełnego zapisu wideo ze spotkania.
![]() |
![]() |
![]() |