Dzisiaj jest czwartek, 28 stycznia 2021 r., 28 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
[ZDJĘCIA] Uroczyste otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność" w Pionkach. Można będzie ją podziwiać do końca sierpnia
Dodał: DL, 14-08-2020 13:42, odsłon: 1984
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

W piątek, 14 sierpnia o godzinie 12, pod budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność". Wystawa dotyczy początków Solidarności i działań prowadzonych na przełomie 1980/81 roku. Na wernisażu pojawili się pierwsi twórcy Solidarności na ziemi pionkowskiej. Wystawę będzie można podziwiać do 28 sierpnia.

 

 

 

Na wernisażu pojawili się pierwsi twórcy Solidarności na ziemi pionkowskiej, a także dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Marcin Krzysztofik wiceburmistrz Pionek Kamila Kaczorowska. Radomską delegaturę IPN, która  jest między innymi odpowiedzialna za wystawę reprezentowali, Bogusław Bek, doktor Krzysztof Busse.

 

Wystawa przypomina zryw społeczny z lata 1980 roku i początki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” – najbardziej znanego ogólnopolskiego związku zawodowego, a jednocześnie jednego z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i reprezentowanemu przez niego opresyjnemu systemowi politycznemu. Wystawa w Pionkach zawiera także lokalne wątki.

 


 Treść wystawy przybliżył wszystkim zebranym dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Marcin Krzysztofik.

 

Eksponowana w całym kraju wystawa ma na celu ukazanie masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Składa się z części ogólnej, części regionalnych oraz lokalnych ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju.

 


- Bez tego ruchu, bez tego wielkiego narodowego zrywu, łączącego ludzi z tak różnych środowisk nie byłoby dzisiejszej Polski. Nie byłoby dzisiejszej wolności i pamięć o tych ludziach jest naszym obowiązkiem – mówił Bogusław Bek z delegatury IPN w Radomiu.

 

Pionkowskie wątki

 

Pielęgnowanie lokalnych i narodowych tradycji oraz uroczyste obchody ważnych rocznic było istotną częścią działań „S”. Znakiem identyfikacyjnym związku był sztandar, ufundowany w 1981 r ze składek związkowych i indywidualnych datków pracowników ZTiF „PRONIT”. Poświęcony został w dniu 8 listopada 1981 r. Wówczas poświęcono także „Krzyż Pamięci” za pracowników, którzy zginęli na posterunkach pracy: postawiony na terenie „Pronitu”.

 

Mieszkańcy Pionek w listopadzie 1981 r. na uroczystej mszy św. Odprawionej na stadionie sportowym. Fot. Jarosław Szczypiór

 

Od listopada 1980 do stycznia 1981 r. trwała akcja łączenia zakładowych struktur „Solidarności” i powoływania reprezentacji terytorialnej w poszczególnych miastach. W Pionkach proces ten zakończył się 2 grudnia powołaniem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”. 16 grudnia delegacja z Pionek uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia Pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

 


Delegacja pionkowskiej „S” w Gdańsku. Od lewej: Zdzisław Maszkiewicz, Krzysztof Fabis, Wanda Słowik. (zbiory Mariana Jasika)

 

Następnie ludzie pierwszej Solidarności przedstawili wspomnienia i historie sprzed czterdziestu lat. Opowiadali jak walczyli o wolność, dla siebie, swoich rodzin, a przede wszystkim dla następnych pokoleń. Wystąpili między innymi Lidia Wierzbicka, Józef Mąkosa oraz Wanda Słowik.

 


 Józef Mąkosa, Lidia Wierzbicka oraz Wanda Słowik opowiadali o swoich wspomnieniach związanych z początkami Solidarności w Pionkach.

 

Krótki rys historyczny wydarzeń zawartych w wystawie

 

W  obliczu ciągłego pogarszania się sytuacji ekonomicznej, w skutek niewydolności panującego w PRL systemu politycznego i gospodarczego, w lipcu 1980 r. doszło do pierwszych wystąpień i strajków robotników w Mielcu, Lublinie, Świdniku i Ursusie. Ich bezpośrednim powodem było wprowadzenie podwyżek regulowanych wówczas przez władze partyjne i państwowe cen niektórych asortymentów żywności. 14 sierpnia 1980 płomień strajku ogarnia Stocznię w Gdańsku, co staje się początkiem ogólnonarodowego zrywu.

 


 Na uroczystym otwarciu wystawy pojawiła się Pani Wanda Słowik - obecna na fotografiach znajdujących się w prezentowanych zbiorach.

 

Pierwotnie ekonomiczne podłoże postulatów i żądań wysuwanych wobec władz bardzo szybko zmienia swój charakter. Naród woła o swoją tożsamość, prawo do wolności osobistej, religijnej, wreszcie politycznej. Przemiany tamtych czasów, mimo czasowego stłumienia ich wprowadzeniem 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego, okazały się trwałe, głównie w sferze samoświadomości i poczucia podmiotowości Polaków, ułatwiając znacznie demokratyczne przemiany zapoczątkowane w 1990 r.

 

Organizatorami wystawy są Instytut Pamięci Narodowej oddział w Radomiu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach.


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Wszystko byłoby pięknie gdyby ówczesny sukces polityczny został przekuty na sukces gospodarczy Pionek .A tak to mamy to co mamy !
17-08-2020, 05:51:50
+ 6
- 19
odpowiedz
VIP
Teraz Białorusinom zachciało się Zachodu. Tych robotników, którzy w poniedziałek wygwizdali Łukaszenkę w fabryce ciągników, powinno się przywieźć na wycieczkę do Pionek, pokazać Pronit, szpital i powiedzieć : "tak wygląda kapitalizm !"
Dodane obrazki:
18-08-2020, 23:03:16
+ 4
0
odpowiedz
Lecz głodny nigdy nie patrzy że jedzenie jest zatrute ,tylko je !A że za moment wystąpią boleści no to wtedy nie ma już odwrotu !
19-08-2020, 00:10:53
+ 1
- 11
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. por. SG Dagmara Bielec-Janas
Mimo trwającej pandemii i związanych z nią obostrzeń, trwa rekrutacja do służby ...
Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
29. Finał WOŚP zbliża się coraz większymi krokami. Tradycyjnie, tak jak w latach...
Fot. Facebook - Medycy na Ulicy. (Agata Durak znajduje się po prawej stronie)
Agata Durak, która pochodzi z Pionek, w każdy poniedziałek i piątek o god...
Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
W piątek 22 stycznia o godz. 18:00 odbył się wernisaż online malarstwa Pani Agni...
Fot. Anna Winiarska/Urząd Gminy Pionki
W dniu 24 stycznia, w związku z obchodami 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczn...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass, Augustów (gmina Pionki) - zdjęcie z dnia 15 stycznia 2021 roku
Po spadnięciu pierwszych poważniejszych opadów śniegu, które miały...
Fot. Beata Kowalik/UG Garbatka-Letnisko
W gminie Garbatka-Letnisko miało miejsce doniosłe wydarzenie. Pani Kazimiera Trz...
Fot. Mateusz Palka
W miniony weekend strażacy z Pionek mieli ręce pełne roboty. Uczestniczyli w wie...
Fot. st.szer. Michał Marczyk
Pomimo pandemii i panujących obostrzeń, oraz wykonywaniu wielu zadań przeciwdzia...
Fot. ilustracja/pixabay.com
IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia. Według prognoz przez cały poniedział...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
W miniony weekend, a więc 23-24 stycznia byliśmy świadkami wyjątkowego wydarzeni...
Wielokrotnie dostrzegasz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - 28. Finał WOŚP w Pionkach
Na 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaprasza pionkowski sztab, kt...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza do udziału w walentynkowym konkursie...
Fot. www.jedlnia.pl
Czy Jedlnia-Letnisko zostanie miastem? Być może już niedługo rozpoczną się konsu...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Szynka o wyjątkowym smaku, najlepiej wypiekany chleb i wyśmienicie przyprawiony ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W tym tygodniu swoje święto będą obchodzić nasi ukochani seniorzy. W czwartek 21...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ile kopciuchów zanieczyszcza miasto gminę Pionki? Inwentaryzacja piec&oac...
Starosta radomski Waldemar Trelka oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spo...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
w Pionkach trzy pokoje z kuchnią pierwsze piętro wewnętrzne, duża piwnica parking zaraz przy klatce, duży balkon zwrócony na teren zielony strona południowa do częściowego remontu w pokojach mozaika drewniana okna plastikowe, blisko sklepy spożywcze...
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
Dwie działki budowalne, przylegające do siebie 1130m kw i 1160m kw w miejscowości Czarna Wieś. Wjazd z drogi asfaltowej. Energia i woda w granicy - cena 49 zł za m kw. Ponadto trzecią działkę 2030 m kw wraz z budynkiem - cena 150 000zł
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
ul. Aleje Lipowe tel: 664 119 258
DZIAŁKI BUDOWLANE
DZIAŁKI BUDOWLANE
Witam Do sprzedania posiadam 3 działki położone w Działkach Suskowolskich przy drodze wojewódzkiej 787. Działki mają wielkość ; działka 16/4 - 1268 m2 , działka 16/5 - 1100m2 , działka 16/6 - 1100m2. Do każdej z działek przypisany jest udział wynoszący 1...
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
Pilnie poszukuję opiekunki osoby niepełnosprawnej (kobieta) w godzinach porannych i wieczornych w weekendy (ok 1,5 h rano i wieczorem) z terenu Pionek. Możliwa dłuższa współpraca w perspektywie czasu. Zakres pracy: proste czynności pielęgnacyjne (toaleta p...
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
Mieszkanie spółdzielcze-własnościowe,zadbane,bez żadnych obciążeń. Księga wieczysta. Duży,słoneczny balkon. Widok na Puszczę Kozienicką. Osobno WC i łazienka. Widna kuchnia. Panele, okna plastiki. Instalacja elektryczna miedziana. Hydraulika w ścianach. ...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992