Obecna sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa to prawdziwy test dla polskiej służby zdrowia. Szpitale pękają w szwach. Powstają w nich różnego rodzaju obostrzenia, a mniej pilne zabiegi są przekładane. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w pionkowskim szpitalu i poradniach.
We wtorek 17 marca pod nadzorem epidemiologicznym Sanepidu w Radomiu były 284 osoby. Kwarantanną domową były objęte 244 osoby. Dwie osoby przebywała w szpitalu z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.
Dyrektor SPZZOZ w Pionkach Bernarda Dudek opowiedziała nam między innymi o tym, jakie procedury bezpieczeństwa zostały wprowadzone w pionkowskiej placówce zdrowia. - W związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego w SPZZOZ w Pionkach zostały niezwłocznie wprowadzone procedury postępowania z pacjentami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem COVID-19, zgodnie z zaleceniami SANEPID, NFZ i Wojewody Mazowieckiego. Na bieżąco realizujemy wytyczne dotyczące higieny i dezynfekcji rąk, sprzętu i powierzchni według wytycznych WHO – mówiła dyrektor SPZZOZ w Pionkach Bernarda Dudek.
Od dnia 9 marca decyzją Dyrektora SPZZOZ w Pionkach wprowadzono bezwzględny zakaz odwiedzin pacjentów w szpitalu.
Jak zabezpieczony jest personel? - Stosujemy środki ochrony osobistej w postaci fartuchów jednorazowych, masek jednorazowych, ponadto wszystkie placówki szpitala zostały wyposażone w zestawy/pakiety ochrony biologicznej (kombinezony, maski z filtrem, gogle, rękawice, buty ochronne) – odpowiada dyrektor.
Czy zostaną wykonane zabiegi, które były wcześniej umówione? - Obecnie realizowane są zabiegi w trybie pilnym, w tak zwanych stanach zagrożenia życia. Natomiast wszystkie planowane zabiegi, świadczenia rehabilitacyjne dzienne i stacjonarne są przekładane na inne terminy zgodnie z wytycznymi NFZ – twierdzi dyrektor.
Jak to bywa w dobie epidemii, powstały pewne obostrzenia, które mają na celu minimalizowanie ryzyka. - Pacjenci mają możliwość korzystania z teleporad oraz na bieżąco udzielane są wszelkie niezbędne informacje w drodze kontaktów telefonicznych zarówno w szpitalach jak i w poradniach specjalistycznych. Dodatkowo przed przyjęciem na oddziały oraz w poradniach i NPL przygotowane zostały ankiety (wywiad w kierunku oceny ryzyka zakażenia koronawirusem), które należy wypełnić przed odbyciem wizyty lekarskiej – informowała Bernarda Dudek.
Jak wygląda sytuacja z przyjmowaniem nowych pacjentów? - Na chwilę obecną szpital działa na dotychczasowych zasadach, jednakże w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego ograniczone są przyjęcia nowych pacjentów.
Dyrektor odniosła się także do tematu poradni specjalistycznych. - Na chwilę obecną zostały wprowadzone ograniczenia w pracy w poradni specjalistycznych, jednakże z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację zalecany jest uprzedni kontakt telefoniczny, pod numerem telefonu 048-612-49-12 wew. 214 lub 048 612-13-81 wew. 101 – dodała na koniec dyrektor Bernarda Dudek.
![]() |