Dzisiaj jest czwartek, 05 sierpnia 2021 r., 217 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
POSIR PIONKI
Nowe stawki za wywóz śmieci. Zmieni się sposób rozliczania
Dodał: DL, 01-10-2020 10:59, odsłon: 4642
Fot. ilustracja/pixabay.com
Fot. ilustracja/pixabay.com

W piątek 9 października pionkowscy radni zdecydują o zmianie sposobu naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zmieni się nie tylko stawka, ale i sposób rozliczenia.

D.H. CASINO WYPRZEDAŻ 50%

Za dziewięć dni poznamy decyzję radnych w sprawie zmiany sposobu naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych. Nowym sposobem naliczania opłat ma być ilość zużytej wody z danej nieruchomości-mieszkania. Obecnie każdy mieszkaniec płaci zgodnie ze złożoną  deklaracją za ilość osób mieszkających w danym miejscu.

 

- Podstawę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości stanowi średniomiesięczne opomiarowane zużycie wody z nieruchomości za okres od stycznia do grudnia roku poprzedzającego rok złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalone w oparciu o wodomierz główny – czytamy w projekcie uchwały.

 

Uchwała przewiduje również opłatę dla osób, w których nie da się ustalić faktycznego zużycia wody. Opłata taka będzie wnoszona na podstawie przeciętnej normy zużycia wody  na  jednego  mieszkańca  w  gospodarstwie  domowym  wynoszącej  3,00  m3    miesięcznie  na osobę i stawki przewidzianej w projekcie uchwały.

 

Jeśli radni zdecydują się na zmianę sposobu naliczania opłat za śmieci to nowa proponowana stawka będzie wynosiła 6,90 zł/m3 zużytej wody z danej nieruchomości, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny. W przypadku osób, które nie będą wypełniały obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny będzie naliczana większa opłata w wysokości 13,80  zł/m3 zużytej  wody. Dla osób, które kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym opłata może zostać pomniejszona o 1 zł. 

 

- Powyższa metoda pozwoli uszczelnić system poboru opłat gospodarki odpadami. Wysokość opłaty będzie ustalana na podstawie odczytów licznika wody dzięki czemu, niezależnie od ilości osób zamieszkujących i przebywających czasowo w nieruchomości, opłata będzie proporcjonalna  do ilości zużytej wody. Adekwatność tak ustalonej wysokości opłaty za odpady, w stosunku do zużytej wody, opiera się na założeniu, że ilość odpadów komunalnych, czyli  bytowych, powstających w nieruchomości lub mieszkaniu, jest proporcjonalna do ilości osób i czasu ich przebywania – uzasadnia wprowadzenie nowej metody naliczania opłat burmistrz Robert Kowalczyk.

 

- Na podstawie przeprowadzonej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi ustalono, że opłaty pobierane od właścicieli nieruchomości nie pokrywają funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.    Dotychczasowa    metoda  od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość - choć jest akceptowalna społecznie i dotyczy każdego mieszkańca w równym stopniu, to jednak jest trudna do weryfikacji, a tendencja spadkowa liczby mieszkańców przekłada się na brak stabilności wpływów z tytułu opłat, a w  konsekwencji  na wzrost stawki. Problem mieszkańców niezgłaszanych do systemu, a produkujących odpady dotyczy szczególnie nieruchomości wielorodzinnych. Zarządcy tych nieruchomości, składając deklaracje w imieniu zbiorowości, nie mają narzędzi  prawnych, aby wyegzekwować rzeczywistą liczbę mieszkańców w zabudowie wielorodzinnej. Są zależni od ich dobrej woli i poczucia obowiązku. Natomiast samorząd nie może pozwolić, aby koszty gospodarki odpadami przerzucane były na mieszkańców uczciwie zgłaszających   ilość osób zamieszkujących w gospodarstwie, stąd konieczność uszczelnienia systemu – dodaje w uzasadnieniu burmistrz

 

W przedstawionych w projekcie uchwały danych wynika, że w roku 2019 mieszkańcy zużyli 504 721 m3 wody. Koszt wywozu odpadów w tym samym okresie wyniósł 3.447.827,00 zł. Na podstawie tych danych obliczona została stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych, która została wyliczona w sposób: 3.447.827,00 zł/rok: 504 721 m3/rok = 6,83 zł/m3 (6,90 zł/m3).

 

- W związku z powyższym uznaje się wybraną metodę za najbardziej „szczelną", gdyż obejmuje ona każdego, kto nawet krótkotrwale zamieszkuje w danym gospodarstwie domowym. Po podjęciu uchwały w sprawie zmiany metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz o zmianie wzoru deklaracji opłaty każdy mieszkaniec musi złożyć nową deklarację. Za mieszkańców budynków wielolokalowych i lokali komunalnych, deklarację składa zarządca budynku. Termin regulowania opłaty za gospodarowanie odpadami nie ulega zmianie – dodaje burmistrz w uzasadnieniu.

 

Jeśli uchwała zostanie przyjęta przez radnych nowy sposób naliczania opłat oraz stawka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 roku.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Co za brudas to wymyślił ? Ten co to wymyślił to pewnie myje się okazjonalnie, a kąpie się raz w miesiącu. Potem gary myje w tej samej wodzie, a na końcu używa jej do mycia podłóg. Ludzie opamiętajcie się. Podobne naliczanie próbowano wprowadzić w Warszawie, ale nie przeszło. Znalazło się kilkunasu mądrych co zawetowało tę bzdurę. Mam nadzieję, że u nas też to nie przejdzie.
01-10-2020, 14:07:38
+ 100
- 10
odpowiedz
Daj Boże żeby nasi radni tego nie przegłosowali. Totalna bzdura w logicznym myśleniu. Jestem brudasem. nie myję się to mało płacę za śmieci!!! Debilne myślenie. Uważam, że jeżeli radni to przegłosują za to będę jednym z pierwszych mieszkańców miasta za ogłoszeniem referendum za odwołaniem rady miasta.
02-10-2020, 21:12:50
+ 47
- 21
odpowiedz
Amator
W czasach panujacego wirusa częste mycie rąk i nie tylko jest wskazane. Wskazane jest też częstsze pranie.
Zużycie większe wody wydaje się być oczywiste.
Jest też oczywiste , że nikt nie wylewa wody niepotrzebnie bo za nią płaci (powinien).
W ten sposób nie oszacuje się ilości mieszkańców.
Ni jak ma się zużycie wody do produkcji śmieci.
04-10-2020, 14:36:32
+ 32
- 3
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Dwie inicjatywy mieszkańców otrzymają dofinansowanie w ramach konkursu in...
fot.PPL
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zaangażowało się w obchody 10. roczn...
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, zaprasza n...
Fot. Marcin Kucewicz
Poniżej prezentujemy kalendarz projekcji kina radomskiej elektrowni na dni 6 - 1...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Zakończyły się prace związane z realizacją parku miejskiego na Błoniach w ramach...
fot.4English
Zakończenie roku szkolnego to moment ,w którym uczniowie przestali myśleć...
Fot. MOK
Zajęcia prowadziła Pani Kamila Ochwat - mistrzyni Polski i wicemistrzyni Europy ...
fot.Kamil Panufnik
Punktualnie o godzinie 19.44 w ogrodzie Miejskiego Ośrodka Kultury rozpoczęło si...
fot.MOK
Minął kolejny tydzień wakacyjnych zajęć z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pionkach....
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Podniesienie jakości przestrzeni publicznej, nadanie wyjątkowego, charakterystyc...
Kino na tarasie, fot. Marcin Kucewicz
Projekcje odbywają się  we wtorki na tarasie Mazowieckiego Centrum Sztuki W...
Dobiega końca akcja zbierania plastikowych nakrętek na rzecz Ignacego Patynowski...
Fot. Julia Grotkowska/Agencja Arpass
8 sierpnia odbędzie się Holi Święto Kolorów w Pionkach. Na przybyłych cze...
fot./port lotniczy radom/
„Porty Lotnicze” zaangażowały się w obchody 10. rocznicy utworzenia ...
Policjanci z Komisariatu Policji w Pionkach zatrzymali 28-latka w sprawie kradzi...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Przygotowania do modernizacji drogi wojewódzkiej 787 w Suskowoli trwały k...
fot.CKA/KDK
Przy Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka powstała łąka kwietna. To ...
Oddaj krew – Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach – krwiobus na parkin...
fot.6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Jeszcze tylko do soboty, 31 lipca można zaszczepić się jednodawkowym preparatem ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. W powiecie rad...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
fot.PPL
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zaangażowało się w obchody 10. rocznicy utworzenia 42. Bazy Lotnictwa Szkoln...
fot./port lotniczy radom/
„Porty Lotnicze” zaangażowały się w obchody 10. rocznicy utworzenia 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. ...
Jacob Lund / Shutterstock.com
Wiele osób marzy o drukowaniu zdjęć w domu. W niniejszym artykule sprawdzamy czy rzeczywiście jest to możliwe. ...
Dozownik do papieru toaletowego jest podstawowym wyposażeniem każdej łazienki. Niezależnie czy jest to toaleta w gospoda...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
Na sprzedaz sloneczne i cieple mieszkanie wlasnosciowe o powierzchni 56,6 m2. Mieszkanie sklada sie z dwoch pokoi, widnej duzej kuchni, lazienki oraz przedpokoju. Mieszkanie jest do remontu. Ogrzewanie gazowe, dodatkowo w mieszkaniu znajduja sie 2 piece. O...
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
Sprzedam mieszkanie spółdzielcze własnościowe, przy ul. Kozienickiej 24 w Pionkach, 3 pokoje z kuchnią, 2 piętro, 50 m². Cena 210 000 zł do negocjacji. Tel. 664 711 156
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
przy ul. A. Mickiewicza 4 w Pionkach. III piętro, 3 pokoje, kuchnia, łazienka, osobno WC o powierzchni 66,75 m2. Piwnica ok 19m2. Okolica cicha i spokojna. Tel. 884 101 430
UWAGA ‼️  POLSKA-NORWEGIA
UWAGA ‼️ POLSKA-NORWEGIA
Z przyjemnością informujemy, że to ostatnie dni przed wyjazdem który odbędzie się w dniu 16.07 z Polski na trasie : KOZIENICE PIONKI RADOM WARSZAWA ŁÓDŹ POZNAŃ GORZÓW WIELKOPOLSKI SZCZECIN ŚWINOUJŚCIE YSTAD GOTEBORG SVINESUN...
WAKACJE Z MATEMATYKĄ
WAKACJE Z MATEMATYKĄ
Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej i chcesz rozpocząć nowy rok szkolny bez  stresu, bez zaległości, zapraszam Cię na letnie korepetycje z matematyki. Mam wieloletnie doświadczenie. Cierpliwie i skutecznie wytłumacze to, czego nie rozumiesz, przygotu...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992