Dzisiaj jest wtorek, 01 grudnia 2020 r., 336 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Nowe stawki za wywóz śmieci. Zmieni się sposób rozliczania
Dodał: DL, 01-10-2020 10:59, odsłon: 4193
Fot. ilustracja/pixabay.com
Fot. ilustracja/pixabay.com

W piątek 9 października pionkowscy radni zdecydują o zmianie sposobu naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zmieni się nie tylko stawka, ale i sposób rozliczenia.

Za dziewięć dni poznamy decyzję radnych w sprawie zmiany sposobu naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych. Nowym sposobem naliczania opłat ma być ilość zużytej wody z danej nieruchomości-mieszkania. Obecnie każdy mieszkaniec płaci zgodnie ze złożoną  deklaracją za ilość osób mieszkających w danym miejscu.

 

- Podstawę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości stanowi średniomiesięczne opomiarowane zużycie wody z nieruchomości za okres od stycznia do grudnia roku poprzedzającego rok złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalone w oparciu o wodomierz główny – czytamy w projekcie uchwały.

 

Uchwała przewiduje również opłatę dla osób, w których nie da się ustalić faktycznego zużycia wody. Opłata taka będzie wnoszona na podstawie przeciętnej normy zużycia wody  na  jednego  mieszkańca  w  gospodarstwie  domowym  wynoszącej  3,00  m3    miesięcznie  na osobę i stawki przewidzianej w projekcie uchwały.

 

Jeśli radni zdecydują się na zmianę sposobu naliczania opłat za śmieci to nowa proponowana stawka będzie wynosiła 6,90 zł/m3 zużytej wody z danej nieruchomości, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny. W przypadku osób, które nie będą wypełniały obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny będzie naliczana większa opłata w wysokości 13,80  zł/m3 zużytej  wody. Dla osób, które kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym opłata może zostać pomniejszona o 1 zł. 

 

- Powyższa metoda pozwoli uszczelnić system poboru opłat gospodarki odpadami. Wysokość opłaty będzie ustalana na podstawie odczytów licznika wody dzięki czemu, niezależnie od ilości osób zamieszkujących i przebywających czasowo w nieruchomości, opłata będzie proporcjonalna  do ilości zużytej wody. Adekwatność tak ustalonej wysokości opłaty za odpady, w stosunku do zużytej wody, opiera się na założeniu, że ilość odpadów komunalnych, czyli  bytowych, powstających w nieruchomości lub mieszkaniu, jest proporcjonalna do ilości osób i czasu ich przebywania – uzasadnia wprowadzenie nowej metody naliczania opłat burmistrz Robert Kowalczyk.

 

- Na podstawie przeprowadzonej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi ustalono, że opłaty pobierane od właścicieli nieruchomości nie pokrywają funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.    Dotychczasowa    metoda  od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość - choć jest akceptowalna społecznie i dotyczy każdego mieszkańca w równym stopniu, to jednak jest trudna do weryfikacji, a tendencja spadkowa liczby mieszkańców przekłada się na brak stabilności wpływów z tytułu opłat, a w  konsekwencji  na wzrost stawki. Problem mieszkańców niezgłaszanych do systemu, a produkujących odpady dotyczy szczególnie nieruchomości wielorodzinnych. Zarządcy tych nieruchomości, składając deklaracje w imieniu zbiorowości, nie mają narzędzi  prawnych, aby wyegzekwować rzeczywistą liczbę mieszkańców w zabudowie wielorodzinnej. Są zależni od ich dobrej woli i poczucia obowiązku. Natomiast samorząd nie może pozwolić, aby koszty gospodarki odpadami przerzucane były na mieszkańców uczciwie zgłaszających   ilość osób zamieszkujących w gospodarstwie, stąd konieczność uszczelnienia systemu – dodaje w uzasadnieniu burmistrz

 

W przedstawionych w projekcie uchwały danych wynika, że w roku 2019 mieszkańcy zużyli 504 721 m3 wody. Koszt wywozu odpadów w tym samym okresie wyniósł 3.447.827,00 zł. Na podstawie tych danych obliczona została stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych, która została wyliczona w sposób: 3.447.827,00 zł/rok: 504 721 m3/rok = 6,83 zł/m3 (6,90 zł/m3).

 

- W związku z powyższym uznaje się wybraną metodę za najbardziej „szczelną", gdyż obejmuje ona każdego, kto nawet krótkotrwale zamieszkuje w danym gospodarstwie domowym. Po podjęciu uchwały w sprawie zmiany metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz o zmianie wzoru deklaracji opłaty każdy mieszkaniec musi złożyć nową deklarację. Za mieszkańców budynków wielolokalowych i lokali komunalnych, deklarację składa zarządca budynku. Termin regulowania opłaty za gospodarowanie odpadami nie ulega zmianie – dodaje burmistrz w uzasadnieniu.

 

Jeśli uchwała zostanie przyjęta przez radnych nowy sposób naliczania opłat oraz stawka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 roku.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Co za brudas to wymyślił ? Ten co to wymyślił to pewnie myje się okazjonalnie, a kąpie się raz w miesiącu. Potem gary myje w tej samej wodzie, a na końcu używa jej do mycia podłóg. Ludzie opamiętajcie się. Podobne naliczanie próbowano wprowadzić w Warszawie, ale nie przeszło. Znalazło się kilkunasu mądrych co zawetowało tę bzdurę. Mam nadzieję, że u nas też to nie przejdzie.
01-10-2020, 14:07:38
+ 100
- 10
odpowiedz
Daj Boże żeby nasi radni tego nie przegłosowali. Totalna bzdura w logicznym myśleniu. Jestem brudasem. nie myję się to mało płacę za śmieci!!! Debilne myślenie. Uważam, że jeżeli radni to przegłosują za to będę jednym z pierwszych mieszkańców miasta za ogłoszeniem referendum za odwołaniem rady miasta.
02-10-2020, 21:12:50
+ 46
- 21
odpowiedz
Amator
W czasach panujacego wirusa częste mycie rąk i nie tylko jest wskazane. Wskazane jest też częstsze pranie.
Zużycie większe wody wydaje się być oczywiste.
Jest też oczywiste , że nikt nie wylewa wody niepotrzebnie bo za nią płaci (powinien).
W ten sposób nie oszacuje się ilości mieszkańców.
Ni jak ma się zużycie wody do produkcji śmieci.
04-10-2020, 14:36:32
+ 32
- 3
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Terytorialsi cały czas zwiększają zaangażowanie w walce z koronawirusem. Do real...
Fot. Mateusz Palka
Policjanci w asyście strażaków interweniowali wobec dziwnie zachowującego...
Fot. PSP nr 1
Uczeń PSP nr 1, Mikołaj Latała, który jest niezwykle uzdolniony w dziedzi...
Fot. Zespół Szkół nr 2 w Pionkach, (od lewej: Mateusz Kacperczyk, Igor Nowak)
W dniu 30 listopada w siedzibie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej organiza...
Fot. Zespół Szkół nr 2 w Pionkach
W dniu 28 listopada 2020 roku po raz pierwszy odbyły się on-line debaty historyc...
Fot. Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W Pionkach podobnie jak w innych polskich miastach odbywają się kolejne protesty...
Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej (WPR) to termin bliski europejsk...
Fot. Marcin Kucewicz
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na...
Fot. Starostwo Powiatowe w Radomiu
Listopadowa sesja Rady Powiatu Radomskiego była prowadzona zdalnie, a wszystkie ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ponad 3 tys. laptopów, 2,8 tys. tabletów i przeszło 3 tys. drukare...
Fot. Mateusz Palka
Policjanci w asyście strażaków uratowali ludzkie życie. Mundurowi pomogli...
Fot. ilustracja/pixabay.com
GUS podał nowe dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu. Jest ono wyższe niż...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Na początku lipca ruszyła termomodernizacja PSP nr 2 w Pionkach. Głównym ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Tegoroczni maturzyści z Pionek nie zatańczą uroczystego poloneza na tradycyjnej ...
Fot. ilustracja przykładowa/pixabay.com
Kryminalni z Pionek zatrzymali dwóch młodych mężczyzn w sprawie rozboju. ...
Fot. Facebook - OSP Czarna
20 listopada Ochotnicza Straż Pożarna w Czarnej, w gminie Pionki, odebrała sw&oa...
Mateusz Morawiecki / Źródło: Twitter / KPRM
- Dzisiaj wdrażamy tarczę 2.0. To co najmniej 35 do 40 miliardów złotych ...
W związku z awarią sieci wodociągowej PWKC poinformowało o przerwie w dostawie w...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Spośród 231 zgłoszeń do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza pozytywną ocenę o...
Fot. archiwum Pionki24
Mimo trwającej epidemii, Orszaki Trzech Króli 2021 odbędą się i wszyscy s...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
Dwie działki budowalne, przylegające do siebie 1130m kw i 1160m kw w miejscowości Czarna Wieś. Wjazd z drogi asfaltowej. Energia i woda w granicy - cena 49 zł za m kw. Ponadto trzecią działkę 2030 m kw wraz z budynkiem - cena 150 000zł
SPRZEDAM MIESZKANIE W PIONKACH
SPRZEDAM MIESZKANIE W PIONKACH
Mieszkanie spółdzielcze-własnościowe o pow.57 m2 w bloku przy ul. Kozienickiej 26. Mały balkon. III piętro. 3 pokoje. Widna kuchnia. Oddzielne WC i łazienka. W dużym pokoju wymienione przed rokiem okno balkonowe. Wszędzie blisko. Mieszkanie do remontu.
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992