Dzisiaj jest niedziela, 24 stycznia 2021 r., 24 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Parkuj i jedź w Pionkach? Samorząd podtrzymuje zainteresowanie
Dodał: JaW, 10-09-2012 14:22, odsłon: 3933

W Pionkach ma powstać parking w systemie „Parkuj i Jedź”. Jeśli nawet ta inwestycja dojdzie do skutku, to nie wcześniej niż w 2013 roku. Projekt zakłada współfinansowanie zadania po połowie przez miasto Pionki i samorząd województwa mazowieckiego.


Jest to tzw. formuła ogólnodostępna. Oznacza to, że ratusz i samorząd województwa pokryją koszty budowy po połowie, a gotowy obiekt zostanie oddany w zarząd władzom miasta lub wyznaczonej przez burmistrza jednostce.

- Samorząd Miasta Pionki, tak jak inne samorządy, przekazał wypełnioną kartę informacyjną, zgłaszając swoją gotowość udziału w realizacji programu i wybierając formułę ogólnodostępną – informuje Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

 

PO AKTUALIZACJI PIONKI SĄ NA LIŚCIE

Pierwsze informacje o budowie parkingu w systemie „park&ride” pojawiły się jeszcze w listopadzie 2011 roku. Wówczas były to luźne plany, bez jakichkolwiek gwarancji finansowych i konkretnych działań, zarówno ze strony naszego miasta, jak i samorządu Mazowsza. W ostatnich miesiącach trochę się zmieniło w tej sprawie. Obecnie wiadomo, że po aktualizacji listy lokalizacji objętych programem „Parkuj i Jedź”, znalazło się tam również miejsce dla inwestycji w Pionkach.

 

- Marszałek wystąpił z pismem do samorządów lokalnych z prośbą o podanie aktualnych danych odnośnie m. in. dostępności gruntów komunalnych z możliwością przeznaczenia ich pod budowę parkingu, gotowości samorządu do partycypowania w kosztach realizacji budowy czy możliwości pełnienia funkcji inwestora zastępczego. Zebrane informacje są analizowane i zostaną w najbliższym czasie przedstawione na posiedzeniu Zarządu Województwa Mazowieckiego – mówi Marta Milewska.

 

OGRODZĄ I OŚWIETLĄ, ALE PŁACIĆ TRZEBA

Parking miałby powstać przy dworcu kolejowym Pionki Zachodnie. W okolicach znajduje się również postój taksówek, dworzec autobusowy oraz przystanek busów.

 

Na całym Mazowszu planowana jest budowa 40 parkingów w systemie „Parkuj i Jedź”. Z reguły powstają one przy dworcach kolejowych. Założeniem tego typu miejsc jest traktowanie ich bardziej, jako przesiadkowe niż docelowe. Kierowcy lub rowerzyści dojeżdżają do dworca i przesiadają się w komunikację zbiorową.

 

Do tej pory takie parkingi w wojewódzkie mazowieckim powstały w Żyrardowie, Celestynowie, Siedlcach, Mińsku Mazowieckim, Brwinowie, Ożarowie Mazowieckim, Teresinie i Radomiu.

 

Większość z nich jest oświetlona, dozorowana i objęta monitoringiem elektronicznym. W części z tych miast za korzystanie z parkingów trzeba płacić. Dla kierowców samochodów 40 złotych kwartalnie, 20 złotych miesięcznie i 3 złote jednorazowo.

 

Mieszkańcy sceptycznie podchodzą do budowy tego typu parkingu. - Według mnie jest to nietrafiony pomysł. Pionki są zbyt małym miastem, żeby miało to prawo bytu. Kogo będzie stać na to, żeby zapłacić za miejsce parkingowe? Przedsięwzięcie jest fajne, ale nie na pionkowskie realia. Kto w Pionkach miałby korzystać z tego typu parkingu? Idę o zakład, że auta będą stały wszędzie, ale nie na takim parkingu – to tylko niektóre opinie mieszkańców Pionek.

 

Park&Ride (z angielskiego „Parkuj i Jedź”) - to rodzaj parkingu przeznaczonego dla osób, które dojeżdżają z przedmieść dużych miast i korzystają z komunikacji miejskiej. Kierowcy lub rowerzyści pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach i kontynuują podróż komunikacją zbiorową. Jest to teren ogrodzony, utwardzony, oświetlony i w większości przypadków całodobowo monitorowany.

 

Komentarz redakcji:


„Komu zrobią dobrze?” - Na pewno zaraz wszyscy zarzucą nam malkontenctwo, sianie defetyzmu i bycie wiecznie na NIE. Wypada jednak przez chwilę zastanowić się nad sensem inwestycji pod nazwą „Parkuj i Jedź” w Pionkach? Kto na tym zyska najbardziej, bo odnosimy nieodparte wrażenie, że nie będą to zwykli mieszkańcy.

 

Po pierwsze wypada zapytać co z postojem Taxi, który od lat znajduje się w jednym miejscu. Opłaty za korzystanie z miejsca parkingowego, na którym do tej pory można było bez obaw zostawiać samochód za darmo? Kierowcy z pewnością będą zadowoleni. Można też zapytać, czy z Pionek i okolic aż tak wiele osób dojeżdża do dworca samochodami i przesiada się do pociągu? Przecież pracujący w Radomiu w większości wybierają busy, a bezpośrednich połączeń kolejowych z Warszawą nie mamy. Wystarczy przejechać się do pobliskiego Radomia, miasta znacznie większego, gdzie sporo ludzi dojeżdża do pracy do stolicy, żeby zobaczyć, że parking rzadko kiedy bywa zapełniony nawet w połowie.

Do tego weźmy pod uwagę fatalny stan finansów w mieście. Burmistrz Janeczek widocznie cały czas mocno trzyma się swojego planu, że jak „dają, trzeba brać, budować i nie pytać o nic”. Tylko czy taka polityka po części nie doprowadziła do obecnej sytuacji finansowej?

Na koniec, czy nie sensowniejsze byłoby wygospodarowanie miejsc parkingowych w centrum Pionek, w okolicach Placu Konstytucji 3 Maja? Właśnie tam powierzchni dla samochodów brakuje najbardziej i to powinien być problem do rozwiązania oznaczony numerem 1. Parking przy dworcu ma się dobrze, chyba nikt na niego nie narzeka, ale narzekanie się zacznie, kiedy trzeba będzie płacić. Chociaż zaraz. Może ta inwestycja ma sens, może ten parking za rok będzie bardzo potrzebny...

/Jakub Wojtaszewski/

 

Czekamy na wasze opinie i komentarze. Zarówno w serwisie, jak i pod adresem redakcja@pionki24.pl

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Mam nadzieję, że w Radzie Miasta w tej sprawie rozsądek wygra z rozbudzonymi ambicjami ponad siły. Moim zdaniem takie inwestycje w małych miasteczkach są chybione. Szkoda pieniędzy wyrzudzonyych w błoto. Będzie tak samo jak z wypożyczalnią rowerów. Póki jeszcze decyzja nie zapadła, to lepiej jeszcze to wszystko dokładnie przemyśleć czy warto? Halo, czy tam już nie ma nikogo o ''zdrowych zmysłach'' ???
10-09-2012, 18:50:56
0
0
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Wielokrotnie dostrzegasz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - 28. Finał WOŚP w Pionkach
Na 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaprasza pionkowski sztab, kt...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza do udziału w walentynkowym konkursie...
Fot. www.jedlnia.pl
Czy Jedlnia-Letnisko zostanie miastem? Być może już niedługo rozpoczną się konsu...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Szynka o wyjątkowym smaku, najlepiej wypiekany chleb i wyśmienicie przyprawiony ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W tym tygodniu swoje święto będą obchodzić nasi ukochani seniorzy. W czwartek 21...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ile kopciuchów zanieczyszcza miasto gminę Pionki? Inwentaryzacja piec&oac...
Starosta radomski Waldemar Trelka oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spo...
Fot. archiwum - osiedle Chemiczna. To tutaj ma znajdować się „Lokalna Strefa Aktywności Sportowo-Rekreacyjnej w Pionkach”
Kolejną znaczącą inwestycją na osiedlu Chemiczna, o której pisaliśmy już ...
Fot. OSP Wierzbica
  Radomscy policjanci w związku ze zemieniającymi się warunkami atmosferyc...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W nadchodzący weekend, a więc 23-24 stycznia będziemy świadkami wyjątkowego wyda...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Z okazji zbliżających się Walentynek Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach ogł...
Fot. archiwum - Finał WOŚP w Pionkach 2020
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach po raz kolejny włącza się w Wielką Orkiestrę ...
Choć szkolne korytarze przez ostatnie tygodnie pozostawały puste, w pionkowksich...
Fot. Nadleśnictwo Kozienice, Lasy Państwowe
W piątek 8 stycznia, w siedzibie biura Nadleśnictwa Kozienice odbyło się kolejne...
Fot/video wykonał Mateusz Palka - OSP Pionki
Przedstawiamy Państwu bohatera sesji zimowej, czyli średni zastęp 339[M]36 należ...
Fot. PKP S.A.
PKP S.A. na przełomie 2020 i 2021 r. ogłosiły przetargi na wybór wykonawc...
Fot. PKO Bank Polski
Patryk Łabuszewski z Pionek wystąpił w drugim odcinku cyklu #EkstraKibic! Posiad...
Fot. ilustracja/pixabay.com
18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowy...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
Mieszkanie spółdzielcze-własnościowe,zadbane,bez żadnych obciążeń. Księga wieczysta. Duży,słoneczny balkon. Widok na Puszczę Kozienicką. Osobno WC i łazienka. Widna kuchnia. Panele, okna plastiki. Instalacja elektryczna miedziana. Hydraulika w ścianach. ...
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
ul. Aleje Lipowe tel: 664 119 258
DZIAŁKI BUDOWLANE
DZIAŁKI BUDOWLANE
Witam Do sprzedania posiadam 3 działki położone w Działkach Suskowolskich przy drodze wojewódzkiej 787. Działki mają wielkość ; działka 16/4 - 1268 m2 , działka 16/5 - 1100m2 , działka 16/6 - 1100m2. Do każdej z działek przypisany jest udział wynoszący 1...
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
Dwie działki budowalne, przylegające do siebie 1130m kw i 1160m kw w miejscowości Czarna Wieś. Wjazd z drogi asfaltowej. Energia i woda w granicy - cena 49 zł za m kw. Ponadto trzecią działkę 2030 m kw wraz z budynkiem - cena 150 000zł
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
Pilnie poszukuję opiekunki osoby niepełnosprawnej (kobieta) w godzinach porannych i wieczornych w weekendy (ok 1,5 h rano i wieczorem) z terenu Pionek. Możliwa dłuższa współpraca w perspektywie czasu. Zakres pracy: proste czynności pielęgnacyjne (toaleta p...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992