Dzisiaj jest sobota, 23 stycznia 2021 r., 23 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Powiat Radomski zaczyna rozbudowę szpitala w Pionkach
Dodał: MaG, 06-03-2020 15:33, odsłon: 4949

Rekordowe, wielomilionowe nakłady i budowa nowego pawilonu dla  oddziału chirurgicznego oraz poradni specjalistycznych – to plany władz Powiatu Radomskiego na 2020 rok dla szpitala w Pionkach. Obecnie jest sporządzana dokumentacja wykonawcza, a na przełomie czerwca i lipca będzie możliwe wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych.

Sytuacja finansowa szpitala w Pionkach jest nadal trudna, ale coraz bardziej stabilna. Świadczą o tym następujące fakty i liczby:

  • w 2018 roku przychody z Narodowego Funduszu Zdrowia, które są podstawą dochodów wszelkich placówek ochrony zdrowia, wyniosły 20 312 798,38 złotych, czyli 20,3 miliona. W 2019 roku było to już 23 595 162,43 złotych, czyli ponad 23,5 miliona złotych. Oznacza to wzrost o 3 282 364,05 złotych, czyli ponad 3,2 miliona złotych rok do roku.
  • wzrosło również tak zwane wykonanie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, w tym ryczałt, udzielany placówkom, będących w sieci szpitali. W 2018 roku wykonanie ryczałtu wyniosło 93,15 %, a w 2019 roku jest to już 104,58 %. Oznacza to, że szpital wykonał nieco więcej procedur medycznych, co daje szansę na stopniowe zwiększanie ryczałtu, a przez to lepsze finansowanie.
  • sytuacja finansowa szpitala nie pozwala jeszcze na optymizm, ale dzięki działalności dyrekcji widać już, że racjonalne ograniczanie zbędnych kosztów, negocjacje z wierzycielami oraz inne działania przynoszą pierwsze efekty.

- W ostatnich 10 latach kwota nakładów na szpital wynosiła średnio niewiele ponad 825 tysięcy złotych rocznie. Tymczasem, dzięki wytężonej pracy obecnego Zarządu Powiatu, radnych Prawa i Sprawiedliwości z tego terenu, a także Rady Społecznej oraz dobrej, merytorycznej współpracy z Miastem Pionki tylko w 2020 roku łączna kwota nakładów na szpital w Pionkach z budżetu Powiatu Radomskiego, ale też innych źródeł, została zaplanowana na poziomie ponad 14,1 miliona złotych. Z perspektywy 20 lat istenienia powiatu, jest to kwota rekordowa.  komentuje starosta radomski Waldemar Trelka.

 

Rekordowe 14,1 miliona dla szpitala

W latach 2010-2019 Powiat Radomski przeznaczył na szpital w Pionkach łącznie 8 250 981,23 złote, czyli ponad 8,2 miliona złotych. Finansowano szpitalne inwestycje, zakupy czy badania profilaktyczne, a oprócz tego pokrywano ujemny wynik finansowy szpitala, udzielano mu też pożyczek.

 

Od 2014 roku szpitalowi pomagało również Miasto Pionki, między innymi w związku z budową Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego (łącznie 350 tysięcy złotych) oraz Gmina Pionki (10 tysięcy złotych), pozyskano również 1 829 188,72 złote ze środków unijnych na projekt e-usługi.

 

Rozbudowa szpitala w Pionkach

Najważniejszym celem władz Powiatu Radomskiego jest zapowiadana rozbudowa pionkowskiego szpitala, prowadzona w trzech etapach. Należy w tym miejscu podkreślić, że samorząd Miasta Pionki przekazał ostatnio kwotę 500 tysięcy złotych z przeznaczeniem na remont i modernizację szpitala.

 

W pierwszym etapie, którego realizacja ma rozpocząć się jeszcze w 2020 roku, ma zostać wybudowany nowy pawilon chirurgiczny, gdzie ma mieścić się również zespół poradni specjalistycznych. Został złożony wniosek do rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakup sprzętu medycznego dla nowego pawilonu. Szpital posiada aktualną dokumentację, w tym koncepcję rozbudowy oraz tak zwany Program Funkcjonalno – Użytkowy (PFU).  Niedawno rozstrzygnięto przetarg na sporządzenie dokumentacji wykonawczej, czyli projektu budowlanego wszystkich branż, na podstawie którego przyszły wykonawca będzie mógł przystąpić do budowy. Swoje usługi w tym zakresie zaoferowały trzy podmioty z: Gliwic, Włocławka i Kielc, a decyzją komisji przetargowej, najkorzystniejszą ofertę złożyła firma z Gliwic, która zaproponowała nieco ponad 160 tysięcy złotych za sporządzenie dokumentacji wykonawczej. Termin zakończenia prac nad dokumentacją to 4 maja.

 

Kiedy dokumentacja wykonawcza będzie gotowa i zatwierdzona, dyrekcja szpitala ogłosi kolejny przetarg, tym razem na budowę nowego pawilonu. W wariancie optymistycznym zostanie on rozstrzygnięty w czerwcu lub na początku lipca 2020 roku tak, aby wykonawca mógł jeszcze wykorzystać sezon budowlany na prace. W tegorocznym budżecie Powiatu Radomskiego są zarezerwowane fundusze na prowadzenie robót budowlanych. Jedyną przeszkodą może być tylko zaproponowanie przez wykonawców zbyt wysokich kwot na realizację tego zadania.

 

Powiat będzie wspierał szpital

Jednocześnie w 2020 roku ma być sporządzana dokumentacja na II oraz III etap rozbudowy szpitala, czyli kolejny pawilon oraz rewitalizację istniejącego, przedwojennego budynku. Dodatkowo w 2020 roku zaplanowano zakupy niezbędnego sprzętu medycznego dla całego szpitala za ponad 700 tysięcy złotych.

 

- Zarząd Powiatu deklaruje stałe wsparcie dla szpitala w Pionkach w celu zapewnienia płynności finansowej i rozwoju SPZZOZ. W najbliższym czasie szczegółowo poinformuję o etapach wychodzenia szpitala z zadłużenia oraz spłaty zaciągniętych przed laty wysokooprocentowanych pożyczek parabankowych – zapowiada starosta Waldemar Trelka.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Czyżby sen wielu mieszkańców Pionek się ziścił ?!
06-03-2020, 16:28:02
+ 16
- 25
odpowiedz
VIP
Brawo lokalni samorządowcy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości !
Dodane obrazki:
06-03-2020, 16:45:12
+ 22
- 16
odpowiedz
Amator
A kto w nowym szpitalu będzie leczył, może salowa lub dobrze opłacany kapelan? Zawsze można liczyć na lekarzy pracujących "dla ideii", w końcu z Warszawy do Pionek rzut kamieniem.
07-03-2020, 01:24:17
+ 21
- 8
odpowiedz
VIP
śmiejcie się śmiejcie, to przyjedzie kolanowirus z nowogrodzkiej i się wami zajmie xD już jego przydupas z długopisem po peronach lata, także kto wie :P
08-03-2020, 13:21:21
+ 7
- 9
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Wielokrotnie dostrzegasz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - 28. Finał WOŚP w Pionkach
Na 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaprasza pionkowski sztab, kt...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza do udziału w walentynkowym konkursie...
Fot. www.jedlnia.pl
Czy Jedlnia-Letnisko zostanie miastem? Być może już niedługo rozpoczną się konsu...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Szynka o wyjątkowym smaku, najlepiej wypiekany chleb i wyśmienicie przyprawiony ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W tym tygodniu swoje święto będą obchodzić nasi ukochani seniorzy. W czwartek 21...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ile kopciuchów zanieczyszcza miasto gminę Pionki? Inwentaryzacja piec&oac...
Starosta radomski Waldemar Trelka oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spo...
Fot. archiwum - osiedle Chemiczna. To tutaj ma znajdować się „Lokalna Strefa Aktywności Sportowo-Rekreacyjnej w Pionkach”
Kolejną znaczącą inwestycją na osiedlu Chemiczna, o której pisaliśmy już ...
Fot. OSP Wierzbica
  Radomscy policjanci w związku ze zemieniającymi się warunkami atmosferyc...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W nadchodzący weekend, a więc 23-24 stycznia będziemy świadkami wyjątkowego wyda...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Z okazji zbliżających się Walentynek Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach ogł...
Fot. archiwum - Finał WOŚP w Pionkach 2020
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach po raz kolejny włącza się w Wielką Orkiestrę ...
Choć szkolne korytarze przez ostatnie tygodnie pozostawały puste, w pionkowksich...
Fot. Nadleśnictwo Kozienice, Lasy Państwowe
W piątek 8 stycznia, w siedzibie biura Nadleśnictwa Kozienice odbyło się kolejne...
Fot/video wykonał Mateusz Palka - OSP Pionki
Przedstawiamy Państwu bohatera sesji zimowej, czyli średni zastęp 339[M]36 należ...
Fot. PKP S.A.
PKP S.A. na przełomie 2020 i 2021 r. ogłosiły przetargi na wybór wykonawc...
Fot. PKO Bank Polski
Patryk Łabuszewski z Pionek wystąpił w drugim odcinku cyklu #EkstraKibic! Posiad...
Fot. ilustracja/pixabay.com
18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowy...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
ul. Aleje Lipowe tel: 664 119 258
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
Pilnie poszukuję opiekunki osoby niepełnosprawnej (kobieta) w godzinach porannych i wieczornych w weekendy (ok 1,5 h rano i wieczorem) z terenu Pionek. Możliwa dłuższa współpraca w perspektywie czasu. Zakres pracy: proste czynności pielęgnacyjne (toaleta p...
DZIAŁKI BUDOWLANE
DZIAŁKI BUDOWLANE
Witam Do sprzedania posiadam 3 działki położone w Działkach Suskowolskich przy drodze wojewódzkiej 787. Działki mają wielkość ; działka 16/4 - 1268 m2 , działka 16/5 - 1100m2 , działka 16/6 - 1100m2. Do każdej z działek przypisany jest udział wynoszący 1...
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
Dwie działki budowalne, przylegające do siebie 1130m kw i 1160m kw w miejscowości Czarna Wieś. Wjazd z drogi asfaltowej. Energia i woda w granicy - cena 49 zł za m kw. Ponadto trzecią działkę 2030 m kw wraz z budynkiem - cena 150 000zł
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
Mieszkanie spółdzielcze-własnościowe,zadbane,bez żadnych obciążeń. Księga wieczysta. Duży,słoneczny balkon. Widok na Puszczę Kozienicką. Osobno WC i łazienka. Widna kuchnia. Panele, okna plastiki. Instalacja elektryczna miedziana. Hydraulika w ścianach. ...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992