Dzisiaj jest niedziela, 24 stycznia 2021 r., 24 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Trzech radnych pod „lupą” wojewody. Mogą stracić mandaty?
Dodał: MaG, 06-12-2019 20:25, odsłon: 3655
fot.Freepik/ilustracja
fot.Freepik/ilustracja

Wojewoda Mazowiecki zwrócił się o wyjaśnienia do Rady Miasta Pionki w sprawie ewentualnego naruszenia ustawy o samorządzie gminnym przez trzech radnych. Ich brak może skutkować wygaszeniem mandatów.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie Wydział Nadzoru Prawnego Delegatura- Placówka Zamiejscowa w Radomiu w sierpniu 2019 roku zwrócił się do Rady Miasta Pionki o udzielenie informacji dotyczącej przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego lub jego zamiar dotyczącego prowadzenia przez radnych Gminy Miasta Pionki działalności gospodarczej z naruszeniem art. 24f ustawy o samorządzie gminnym.


Naruszenie art. 24f ustawy nakłada ograniczenia w zakresie działalności gospodarczej radnego i pełnionych przez niego funkcji.


1. „Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. „


1a. „Jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie obowiązku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego w trybie art. 383 wygaśnięcie mandatu radnego ustawy, o której mowa w art. 24b ograniczenia w zakresie pracy radnego gminy, ochrona pracownicza radnego ust. 6.”


Sprawa ewentualnego naruszenia w/w punktu ustawy ma dotyczyć radnego Grzegorza Wąsika, który pełni funkcję prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej Wspólny Dom, która to spółdzielnia miałaby prowadzić działalność gospodarczą na majątku Miasta Pionki dzierżawiąc tereny miejskie pod wiaty śmietnikowe.


Radny Piotr Nowak - jest prezesem zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej  w Pionkach, która również (zgodnie z pytaniami wojewody) ma prowadzić działalność gospodarczą na majątku Miasta Pionki dzierżawiąc tereny miejskie pod wiaty śmietnikowe, garaże itp.


Radny Włodzimierz Szałabaj – miał być członkiem zarządu Stowarzyszenia Tele Pion Osiedlowa Telewizja Kablowa, które to stowarzyszenie prowadzi działalność na majątku gminy Miasta Pionki wynajmując pomieszczenia na biuro i serwerownię.


Organ nadzoru pod koniec sierpnia otrzymał krótką odpowiedź w tej sprawie od przewodniczącego Rady Miasta Pionki Wojciecha Maślanka. Przewodniczący poinformował, że Rada nie prowadziła postępowania wyjaśniającego dotyczącego prowadzenia przez radnych działalności gospodarczej z naruszeniem art.24f ustawy o samorządzie gminnym. Przewodniczący poinformował również, że przeprowadzone zostały rozmowy i po wysłuchaniu wyjaśnień złożonych przez trzech radnych, radni Rady Miasta Pionki jak również Rada Miasta Pionki nie stwierdzili naruszeń w/w punktu ustawy.


Pod koniec października dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Wojewody Mazowieckiego ponownie zwrócił się z pismem do przewodniczącego o przesłanie do organu nadzoru, tym razem dokumentacji zebranej w tej sprawie. Organ wskazał jednocześnie, że formą prawną działania rady jest uchwała, zatem wyniki postępowania wyjaśniającego, o którym poinformował przewodniczący, było przeprowadzone i powinno zostać poddane pod obrady i głosowanie radnych.


SPRAWDZILIŚMY
Radny Włodzimierz Szałabaj – nie jest już członkiem stowarzyszenia Tele-Pion. Z informacji przedstawionej przez radnego wynika, że 23 marca 2015 roku złożył pisemną rezygnację z funkcji członka zarządu w/w stowarzyszenia. Rezygnacja (jej odbiór) została potwierdzona tego samego dnia przez prezesa zarządu.  Mimo złożonej rezygnacji  władze stowarzyszenia nie podjęły żadnych działań zmierzających do zmian w wpisie stowarzyszenia w rejestrze KRS. Radny po objęciu mandatu w pionkowskiej Radzie Miasta 12 lutego 2019 roku złożył ponownie pismo przypominające o jego rezygnacji na ręce władz stowarzyszenia. Dodatkowo radny poinformował Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, Wydział Gospodarczy KRS o nieaktualnych danych zawartych we wpisie KRS, dotyczącego  stowarzyszenia. Na dzień 4 grudnia 2019 roku wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym nie zawiera już informacji o byłym członku stowarzyszenia jakim był radny Włodzimierz Szałabaj.


Radny Piotr Nowak – obecnie pełni funkcję prezesa zarządu Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jako prezes PSM w 2018 roku wraz z pozostałymi członkami zarządu podpisał cztery umowy dzierżawy gruntu w rożnych lokalizacjach, które stanowią własność Gminy Miasta Pionki o powierzchni 24m2 każda z przeznaczeniem na usytuowanie na utwardzonym terenie wiaty śmietnikowej lekkiej konstrukcji. Zgodnie z zawartymi umowami dzierżawca (PSM) będzie prowadził działalność na przedmiocie dzierżawy na własne ryzyko i odpowiedzialność.


Radny Grzegorz Wąsik – podobnie jak radny Piotr Nowak pełni funkcję prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej Wspólny Dom w Pionkach. W przypadku radnego Wąsika informacja o dzierżawie terenów od Gminy Miasta Pionki jest nieprawdziwa.


Jak wskazuje organ nadzorczy, pionkowscy radni powinni przedstawić swoje stanowisko w sprawie trzech radnych w formie uchwały. Rada Miasta podczas głosowania powinna zdecydować czy trzech radnych, o których mowa w dalszym ciągu powinna sprawować mandat w naszym mieście. W przypadku radnego Włodzimierza Szałabaja sprawa jego członkostwa w stowarzyszeniu Tele-Pion wydaje się być wyjaśniona, podobnie jest w przypadku radnego Grzegorza Wąsika, co do którego wątpliwości dotyczące prowadzenia przez  zarządzaną przez niego spółdzielnię nie potwierdzają się.


Zgoła inaczej wygląda sprawa radnego Piotra Nowaka, który pełni funkcję prezesa Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Pionkach, a która ma zawarte cztery umowy dzierżawy z Gminą Miasto Pionki. W tym przypadku art. 24f pkt.1 ustawy o samorządzie gminnym, który wprost mówi o tym, że „Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.„ może być być podstawą do podjęcia przez pionkowskich radnych decyzji wygaszeniu mandatu radnego.


Do sprawy jeszcze wrócimy.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Amator
Miecz, to broń obosieczna.
07-12-2019, 20:05:31
+ 14
- 2
odpowiedz
Amator
Czy umowy handlowe ze spółkami miejskimi są też działalnością gospodarczą na majątku gminy ?
09-12-2019, 13:42:51
+ 10
0
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Wielokrotnie dostrzegasz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - 28. Finał WOŚP w Pionkach
Na 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaprasza pionkowski sztab, kt...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza do udziału w walentynkowym konkursie...
Fot. www.jedlnia.pl
Czy Jedlnia-Letnisko zostanie miastem? Być może już niedługo rozpoczną się konsu...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Szynka o wyjątkowym smaku, najlepiej wypiekany chleb i wyśmienicie przyprawiony ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W tym tygodniu swoje święto będą obchodzić nasi ukochani seniorzy. W czwartek 21...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ile kopciuchów zanieczyszcza miasto gminę Pionki? Inwentaryzacja piec&oac...
Starosta radomski Waldemar Trelka oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spo...
Fot. archiwum - osiedle Chemiczna. To tutaj ma znajdować się „Lokalna Strefa Aktywności Sportowo-Rekreacyjnej w Pionkach”
Kolejną znaczącą inwestycją na osiedlu Chemiczna, o której pisaliśmy już ...
Fot. OSP Wierzbica
  Radomscy policjanci w związku ze zemieniającymi się warunkami atmosferyc...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W nadchodzący weekend, a więc 23-24 stycznia będziemy świadkami wyjątkowego wyda...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Z okazji zbliżających się Walentynek Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach ogł...
Fot. archiwum - Finał WOŚP w Pionkach 2020
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach po raz kolejny włącza się w Wielką Orkiestrę ...
Choć szkolne korytarze przez ostatnie tygodnie pozostawały puste, w pionkowksich...
Fot. Nadleśnictwo Kozienice, Lasy Państwowe
W piątek 8 stycznia, w siedzibie biura Nadleśnictwa Kozienice odbyło się kolejne...
Fot/video wykonał Mateusz Palka - OSP Pionki
Przedstawiamy Państwu bohatera sesji zimowej, czyli średni zastęp 339[M]36 należ...
Fot. PKP S.A.
PKP S.A. na przełomie 2020 i 2021 r. ogłosiły przetargi na wybór wykonawc...
Fot. PKO Bank Polski
Patryk Łabuszewski z Pionek wystąpił w drugim odcinku cyklu #EkstraKibic! Posiad...
Fot. ilustracja/pixabay.com
18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowy...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Figuła Jakub
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
Mieszkanie spółdzielcze-własnościowe,zadbane,bez żadnych obciążeń. Księga wieczysta. Duży,słoneczny balkon. Widok na Puszczę Kozienicką. Osobno WC i łazienka. Widna kuchnia. Panele, okna plastiki. Instalacja elektryczna miedziana. Hydraulika w ścianach. ...
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
PILNIE POSZUKIWANA OPIEKUNKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (PIONKI)
Pilnie poszukuję opiekunki osoby niepełnosprawnej (kobieta) w godzinach porannych i wieczornych w weekendy (ok 1,5 h rano i wieczorem) z terenu Pionek. Możliwa dłuższa współpraca w perspektywie czasu. Zakres pracy: proste czynności pielęgnacyjne (toaleta p...
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
WYNAJMĘ GARAŻ BLASZAK
ul. Aleje Lipowe tel: 664 119 258
DZIAŁKI BUDOWLANE
DZIAŁKI BUDOWLANE
Witam Do sprzedania posiadam 3 działki położone w Działkach Suskowolskich przy drodze wojewódzkiej 787. Działki mają wielkość ; działka 16/4 - 1268 m2 , działka 16/5 - 1100m2 , działka 16/6 - 1100m2. Do każdej z działek przypisany jest udział wynoszący 1...
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
SPRZEDAM DZIAŁKI W CZARNEJ
Dwie działki budowalne, przylegające do siebie 1130m kw i 1160m kw w miejscowości Czarna Wieś. Wjazd z drogi asfaltowej. Energia i woda w granicy - cena 49 zł za m kw. Ponadto trzecią działkę 2030 m kw wraz z budynkiem - cena 150 000zł
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992