Dzisiaj jest czwartek, 23 września 2021 r., 266 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
STUDIA PODYPLOMOWE
[WYWIAD] O kwarantannie dzieł sztuki i ich obecności w internecie. Rozmowa z dyrektorem MCSW Włodzimierzem Pujankiem
Dodał: DL, 13-05-2021 12:44, odsłon: 1680
Fot. archiwum - dyrektor Włodzimierz Pujanek
Fot. archiwum - dyrektor Włodzimierz Pujanek

MCSW Elektrownia reaktywuje działalność stacjonarną po zniesieniu obostrzeń. Mieszkańcy Radomia, i nie tylko, znów będą mogli zwiedzać muzeum. Działalność placówki w trakcie i po zamknięciu przybliżył nam dyrektor MCSW, Włodzimierz Pujanek, który w rozmowie z redakcją Pionki24 mówił o kwarantannie dzieł sztuki, wpływie aktywności w sieci na zainteresowanie młodzieży sztuką współczesną i pracy w reżimie sanitarnym. Rozmowę przeprowadziła Patrycja Jabłońska – studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Sklep Elektryczny

Patrycja Jabłońska: Podczas pandemii działalność Elektrowni przeniosła się do internetu. Teraz muzea znów będą otwarte, więc z internetu trzeba przenieść się z powrotem do rzeczywistości. Jak wyglądało otwarcie MCSW Elektrownia w środę, 5 maja? Czy wszystkie wystawy są już dostępne dla zwiedzających?

 

Włodzimierz Pujanek: Są dostępne, ale nie przenieśliśmy się w pełni z działań online na stacjonarne. Oprócz pracy stacjonarnej, zostaliśmy przy aktywnościach on-line i udostępniamy na naszym Facebooku oraz YouTube materiały, typu spotkania z gwiazdą, czy koncerty. Pomimo ograniczeń, od momentu zamknięcia instytucji do momentu otwarcia, coś się zawsze działo, a wszystkie te poczynania były nagrywane i w tej chwili są pokazywane w sieci, żeby  każdy kto jest zainteresowany mógł je zobaczyć, w dobie obostrzeń. Działanie instytucji są w tej chwili podzielone – częściowo stacjonarne i on-line.

 

Obecnie, stacjonarnie dla zwiedzających są dostępne dwie wystawy, które pozostały na dłużej w muzeum. Obie miały skończyć się 25 kwietnia, ale z racji tego, że instytucje kultury były zamknięte, przedłużyliśmy terminy ich zakończenia . Pierwsza z nich  – Otchłanie i Labirynty, jest dziełem artysty Sławomira Marca, profesora Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy  Będzie otwarta dla zwiedzających do 16 maja. Drugą – Piękno Idei, to 40 lat pracy twórczej Ryszarda Waśki, można ją oglądać do 23 maja. Obydwaj artyści są po raz pierwszy prezentowani w Elektrowni. Ryszard Waśko mieszka w Niemczech i tam cały czas działa . Dawniej znany był bardziej z fotografii. Okazało się, że ma jeszcze jeden talent – malarstwo. Prezentujemy obrazy, które przez te 40 lat tworzył. Sławomir Marzec to malarz wykorzystujący magiczne moce koloru.

 


 Ryszard Waśko - cykl Rzeźnia

 

Ryszard Waśko pokazuje  życie to co przynosi codzienność. Prace skupione na ekspresji malarskiej z jednoczesną krytyką przemocy i okrucieństwa naszego świata. Żeby umożliwić mieszkańcom Radomia zobaczenie obydwu wystaw, zaplanowaliśmy na 15 maja Noc Muzeów. Oczywiście wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym, z ograniczeniami. Ponieważ w zeszłym roku nie była organizowana Noc Muzeów, chcemy otworzyć instytucję w tym szczególnym dniu . Od godziny 18 do 23, będzie można dodatkowo zwiedzić obecne wystawy. Dodatkowo, na Noc Muzeów przygotowujemy pokaz filmów – pokażemy na ekranie umiejscowionym na zewnątrz budynku nasze działania, które prowadziliśmy podczas zamknięcia .

 

Mówiąc o dalszych planach – szykujemy wystawę Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, której wernisaż odbędzie się w czerwcu. Jest to wystawa z okazji 60-lecia funkcjonowania  radomskiego RTFu. W połowie miesiąca, choć trochę dziwnie to zabrzmi, otworzymy Salon Zimowy. Generalnie Salon Zimowy zawsze odbywał się w grudniu , ale pandemia pokrzyżowała nasze plany. Wybór najlepszych prac dokonany został  w 2020 roku . Natomiast najlepsze prace nie były prezentowane na wystawie  dlatego  chcemy je pokazać teraz .

 


  Ryszard Waśko - cykl Rzeźnia

 

PJ: Trzeba nadrobić zaległości?

 

WP: Trzeba pokazać wystawę, żeby już tego nie przedłużać. Niektórzy artyści dopytują się, czy odbędzie się Salon. Jeśli nie, zabiorą swoje prace. Wszyscy zostali poinformowani o przeniesieniu wystawy na czerwiec. Stąd też taki zamiar.

 

PJ: Jak wygląda współpraca z nimi podczas pandemii? Czy też chętnie przenoszą się na działania on-line?

 

WP: Bardzo chętnie. Do sieci przenoszą się głównie artyści, których profesją jest muzyka. Organizujemy spotkania on-line, autorzy opowiadają o swojej twórczości. Wystawy Sławomira Marca i Ryszarda Waśki, także były nagrane. Uwieczniono oprowadzanie po wystawach i oczywiście wywiady z artystami. Wiadomo, że każdy artysta, widząc co się dzieje, chętnie przedstawi swoja twórczość . Wszyscy łakną też bezpośredniego spotkania z widzem.

 

W dobie pandemii, najlepszym rozwiązaniem było nagranie i upublicznienie tych wydarzeń w mediach społecznościowych, pokazanie, że artyści nadal działają i można z nimi nawiązać kontakt. Chyba każdy twórca, nie dzieląc żadnej profesji, jest chętny do współpracy i uczestniczy w pracach związanych z promowaniem  sztuki i pokazywaniem jej online.  Każde spotkanie, pokazanie artysty, pomaga zarówno jemu, jak i nam. Pokazujemy, że instytucja funkcjonuje, jest, żyje mimo zamknięcia. Współpraca z artystami się nie zmieniła.

 


  Ryszard Waśko - notatka z życia artysty

 

PJ: A co będzie z kinem? Kiedy będzie czynne?

 

WP: Kino będzie czynne dopiero od 29 maja, tak jak podano w rozporządzeniu. Pierwsze seanse ruszą jednak dopiero 4 czerwca w piątek. 29 maja jest sobotą, więc nie jesteśmy w stanie ściągnąć filmów od dystrybutorów. Jest to nierealne, żeby tak w krótkim czasie zorganizować wszystko. Powoli  wrócimy z projektami, m.in.: z Dyskusyjnym Klubem Filmowym. Na pewno pokażemy ostatnie Oscary z 2021 roku. Nie jesteśmy pewni, jakie konkretne filmy pokażemy, zależy co będzie dostępne w tak krótkim czasie. Nie zapomnimy też o najmłodszych – spróbujemy ściągnąć filmy dla dzieci i pokazać je jeszcze w okresie szkolnym. Oczywiście salę kinową obejmuje również reżim sanitarny. Dla widzów dostępna będzie połowa miejsc, 60 ze 120. Obowiązuje dezynfekcja i maseczki.

 

PJ: Wróćmy do kanału na YouTube i działalności w internecie – czy po reżimie sanitarnym dalej planują Państwo kontynuować obecne filmy, np.: oprowadzanie po wystawach, czy powrót do poprzednich treści, takich jak: zapowiedzi i krótkie formy?

 

WP: Ciężko w tej chwili powiedzieć, jak będzie wyglądała działalność w internecie. Gdy obserwuję to, co się dzieje, wydaje mi się, że działalność na YouTube raczej z nami zostanie. Na pewno podział procentowy się zmniejszy, to co będzie funkcjonowało w sieci zostanie w 30%, 20%. Na pewno po zniesieniu obostrzeń funkcjonowanie MCSW będzie w większym  stopniu stacjonarne, ale mimo wszystko ten element nagrywania spotkań, oprowadzań, będzie  publikowany online. Już w 2018, czy 2019 r. nagrywaliśmy i publikowaliśmy spotkania i wernisaże.

 


 Sławomir Marzec - cykl Otchłanie i Labirynty

 

Media społecznościowe nie znikną. Cały czas trzeba coś pokazywać, żeby mieć większy zasięg, w większym zakresie trafić do osób które, np.: nie słyszały o instytucji, sztukę współczesna średnio lubią. Może właśnie przez to, że zobaczą na YouTubie, Facebooku czy na naszej stronie, coś co ich zainteresuje, zdecydują się przyjść. Wydaje mi się, że będzie to  elementem stałym, który będzie funkcjonował. Programy ogłoszone ostatnio przez Ministerstwo Kultury, zmierzają w stronę działania cyfrowego, kupienia elektroniki, która umożliwi przełamywanie barier architektonicznych czy cyfrowych, więc od tego nie uciekniemy. Świat cyfrowy będzie wchodził w świat rzeczywisty i będzie elementem, na który Ministerstwo Kultury, czy w ogóle wszystkie agendy rządowe, będą kładły nacisk, dając możliwość zakupu sprzętu i częściowego przeniesienia się w sieć. Tym bardziej, że na te moment mamy ograniczania, dotyczące choćby ilości zwiedzających. Jak długo to potrwa? Dla nas najlepiej było by, żeby jak najszybciej skończyła się pandemia, ale obawiam się, że nieprędko.

 

Działalność cyfrowa była wcześniej obecna, ale w mniejszym zakresie. Teraz jest priorytetem, nie mamy innego wyjścia. Nawet ze względu na to, że byliśmy zamknięci, są ograniczenia, a więc to sieć była tym podstawowym medium, żeby prezentować swoją działalność.

 


 Ryszard Waśko - notatka z życia artysty

 

PJ: Przenoszenie działalności do sieci pomaga w pozyskaniu młodszych odbiorców, którzy są w niej aktywni?

 

WP: Pomaga. Przeanalizowaliśmy kto korzysta z treści udostępnianych na naszych platformach. Ankiety pokazują, że coraz więcej osób interesuje się sztuką i sięga np. na nasze strony. Wśród nich są również osoby młodsze: studenci, uczniowie szkół średnich. Dzięki temu widzimy, że młodzież bardziej interesuje się  zobaczeniem co dana instytucja  prezentuje. Tym bardziej, że funkcjonuje również kino, dające możliwość wykupienia dostępu do filmów . Pokazywanie się w sieci sprawiło, że młodsze pokolenia zaczęły interesować się placówką.

 

PJ: Jak wygląda współpraca z innymi muzeami, np.: wypożyczanie dzieł, zarówno innej instytucji, jak od tej instytucji, podczas pandemii? Czy dużo się zmieniło?

 

WP: Wypożyczenia dzieł nadal funkcjonują , zmniejszyła się tylko ich częstotliwość . Wiadomo, że każda instytucja udostępniając prace, chce je zaprezentować, widzowi, by mógł je zobaczyć stacjonarnie, przychodząc do instytucji kultury. Natomiast pokazywanie ich on-line, nie daje tego efektu. Wypożyczenia były, tylko nie w takim intensywnym zakresie - jeżeli instytucja jest zamknięta, wystawy nie zmienia się w międzyczasie. Trzeba poczekać na lepszy moment, moment otwarcia. Stosujemy się także do rekomendacji sanitarnej, choć nie jest ona obowiązkowa - w momencie wypożyczania dzieł każde z nich przechodzi dwutygodniową kwarantannę. Zanim trafi na wystawę, jest zamknięte w bezpieczny miejscu. Po 14 dniach  rozpakowujemy i wtedy dopiero zostaje udostępnione na wystawie.

 

PJ: Kwarantanna dzieł? Jak to wygląda dokładniej? Czy są do tego używane jakieś substancje?

 

WP: Dzieła są zamykane w specjalnym pomieszczeniu. Do dzieł sztuki nie wolno używać żadnych chemikaliów, np.: spryskiwać ich płynami do odkażania. Każda taka substancja zawiera środki chemiczne, mogące wpłynąć niewłaściwie na dzieło.  Kwarantanna polega na tym, że praca przechodzi aklimatyzację do warunków, jakie panują w danym obiekcie, w którym będzie prezentowana. Na pracach, czy opakowaniach mogą znajdować się wirusy. Obowiązują dwa tygodnie kwarantanny, która ogranicza możliwość zakażenia . Dopiero po tym okresie, można je wyciągać i wieszać. W tym roku  przeprowadzaliśmy taką kwarantannę dzieł . Dla bezpieczeństwa pracowników ( obsługa dzieł w maseczkach, rękawiczkach) stosujemy się do zaleceń.

 

PJ: Dziękuję bardzo za rozmowę. Pozostaje tylko zaprosić zwiedzających, oczywiście w maseczkach, na bieżące wystawy.

 

WP: Na wystawy i dopiero w czerwcu do kina. Zachęcam do obserwowania naszej strony i mediów społecznościowych. Wszystkie informacje podajemy tam na bieżąco.

   
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Już po raz dwunasty odbyła się inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzec...
Fot. Anna Kaczmarczyk/CKZiU
We wtorek 21 września odbyła się kolejna wycieczka programowa z zakresu języka a...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass, Kozienicki Dom Kultury
W malowniczej scenerii amfiteatru nad Jeziorem Kozienickim odbyła się uroczysta ...
Zdjęcia: archiwum KSRH, Przemysław Nowak/PSP nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach, PSP im. S. Czarnieckiego w Woli Chodkowskiej, PSP im. 76 pp w Augustowie, Sebastian Kujawa, Piotr Krakowiak.
Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, w dniach 18-19 przeszedł kol...
W miejscowości Laski w gminie Pionki doszło do tragicznego wypadku.
Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach serdecznie zaprasza do udziału w Konkursie Re...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass, Kozienicki Dom Kultury
Czy make-up może być środkiem artystycznego wyrazu? Przekonały się o tym wszystk...
Organizatorzy zapraszają w dniach 24 - 25 września do Miejskiego Ośrodka Kultury...
Fot. KS Patex Pionki
W miniony weekend 18-19 września zawodnicy klubu Patex Pionki wrócili do ...
15 września w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty teatralne dla młodzi...
Fot. archiwum arystów
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na...
https://cba.gov.pl/
Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi postępowanie w skarżyskich zakładach zbr...
Fot. czytelnicy
Kobieta została potrącona przez forda focusa na pasach na ulicy Radomskiej.
premiera filmu Żeby nie było sladów - Agnieszka Kot
Prezentujemy kalendarz projekcji kina radomskiej Elektrowni na okres 24 do 30 wr...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Za nami kolejny już Festyn „Postaw na Rodzinę” w Pionkach. Mimo nies...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Pełna hala sportowa wypełniona wrzawą, oklaskami i szerokimi uśmiechami dzieci z...
Fot. archiwum artystki
Za tydzień, w piątek, 24 września o godzinie 15 Mazowieckie Centrum Sztuki Wsp&o...
Głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim odbywa się od 20 września do 10 p...
Zdjęcie pochodzi z zeszłorocznej edycji Fot. Malwina Sowa
10 października w Pionkach odbędzie się po raz drugi bieg/marsz Race For The Cur...
Fot. Damian Latos, Julia Grotkowska/Agencja Arpass
„A Gentleman´s Delight. Muzyka Londynu z przełomu XVII i XVIII stule...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Wybór dobrego materaca dopasowanego do naszych potrzeb nie jest wcale taki prosty. Sprawa robi się tym trudniejsz...
Porty Lotnicze ogłosiły konkurs na opracowanie projektu logo i elementów systemu identyfikacji wizualnej dla Port...
Któż z nas nie pamięta tych wieczorów, gdy cała rodzina zbierała się w największym pokoju, by obejrzeć wyc...
Wybór podręczników do szkół ponadpodstawowych bywa wyzwaniem dla nauczycieli, dlatego często duży w...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
składające się z 3 pokoi, przedpokoju, kuchni i łazienki z wc, o powierzchni użytkowej 58,60m2 przy ul. Mickiewicza 53 Pionki. Mieszkanie położone na 4 piętrze, balkon, do mieszkania przynależy piwnica. Mieszkanie po remoncie: nowa instalacja elektryczn...
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
przy ul. A. Mickiewicza 4 w Pionkach. III piętro, 3 pokoje, kuchnia, łazienka, osobno WC o powierzchni 66,75 m2. Piwnica ok 19m2. Okolica cicha i spokojna. Tel. 884 101 430
MATEMATYKA DLA ÓSMOKLASISTY I LICEALISTY
MATEMATYKA DLA ÓSMOKLASISTY I LICEALISTY
Chcesz mieć lepsze oceny, uważasz, że matematyka to trudny przedmiot? To nie jest problem, pomogę Ci zrozumieć bieżący materiał, nadrobić nawet kilkuletnie zaległości. Mam wieloletnią praktykę, solidnie przygotowuję do sprawdzianu, egzaminu, matury poprawk...
MIESZKANIE 3 POKOJE 65 M2, PIONKI UL. GUZALA
MIESZKANIE 3 POKOJE 65 M2, PIONKI UL. GUZALA
Mieszkanie 3 pokoje 65 m2, Pionki ul. Guzala Na sprzedaż mieszkanie położone na 3 piętrze, przy ulicy Adasia Guzala w Pionkach (jeden z ostatnich bloków wybudowanych) 3 pokoje, salon połączony z kuchnią i przedpokojem, łazienka plus WC, duży b...
SPRZEDAM MIESZKANIE 69M2, 4 POKOJE, I PIĘTRO, POPIEŁUSZKI 2
SPRZEDAM MIESZKANIE 69M2, 4 POKOJE, I PIĘTRO, POPIEŁUSZKI 2
Sprzedam mieszkanie spółdzielczo- własnościowe 69m2, 4 pokoje, łazienka i wc osobno, na I piętrze, ul. Popiełuszki 2. Duża piwnica. Mieszkanie po remoncie. Dobrze wyposażone, kuchnia w zabudowie, szafy Komandor.
PRACA DLA PIEKARZA
PRACA DLA PIEKARZA
PSS Społem Pionki zatrudni piekarza do pracy w piekarni umowa o pracę  kontakt 48 6123301
R  O  W  E  R
R O W E R
Sprzedam pędzidło ( rower) Mało używany, lekkie oznaki użytkowania Rozmiar M koła 29 '' / Rober zakupiony w sklepie sportowym  (dokumenty do roweru w zestawie)   Wiecej informacji 607 833 765 Cena 1900 zł (aktualny koszt nowego...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992